Zamknij

Aktywna Wieś - przegląd sportowy.

10.12, 13.08.2014 Aktualizacja: 11.33, 02.09.2014
Skomentuj
REKLAMA
Stowarzyszenie "Aktywna Wieś", zrzeszające wszystkie sołectwa z gminy Drawsko Pomorskie organizuje zawody, które mają na celu popularyzację sportu wiejskiego. W kalendarzu imprez sportowych na rok 2014 przewidziano przeprowadzenie aż 10 konkurencji, z których 6 już rozegrano.

Stowarzyszenie "Aktywna Wieś", zrzeszające wszystkie sołectwa z gminy Drawsko Pomorskie organizuje zawody, które mają na celu popularyzację sportu wiejskiego. W kalendarzu imprez sportowych na rok 2014 przewidziano przeprowadzenie aż 10 konkurencji, z których 6 już rozegrano.

Przypomnijmy, że sportowe zmagania zostały zainaugurowane w Jankowie turniejem siłaczy. Kolejną imprezą był turniej w szachach i warcabach przeprowadzony w Rydzewie. Wędkarze spotkali się na zawodach w Łabędziu. Zawodników startujących w rzutkach- Dart podejmowała sołtysowa z Linowna, a biegi przełajowe odbyły się tradycyjnie w Dalewie. Ostatnią imprezą z tego cyklu był turniej plażowej piłki siatkowej przeprowadzony 19 lipca w Zarańsku.

Stowarzyszenie "Aktywna Wieś", główny organizator, zapewnia nadzór sędziowski, funduje puchary dla najlepszych, dyplomy dla wszystkich uczestników oraz zabezpiecza uczestnikom sportowych zmagań napoje. Dodajmy, że Stowarzyszenie zakupiło także dla uczestników koszulki sportowe z nazwą imprezy. Gospodarze zawodów sołtysi, przygotowują bazę do przeprowadzenia konkurencji i tradycyjnie już poczęstunek. Imprezy oprócz zaciętej rywalizacji sportowej, są też doskonałą okazją do spotkań integracyjnych sołtysów, uczestników i osób im towarzyszących.

Nieoceniona jest tu rola prezesa Stowarzyszenia- Wojtka Kowalczyka, który potrafi sprawnie poprowadzić i przygotować zawody, a często też występuje w roli zawodnika wspierającego swój zespół z Żółtego.

Ponieważ turniej siłaczy w Jankowie opisaliśmy w poprzednim numerze "Głosu Ziemi Drawskiej", rozpocznijmy nasz przegląd wydarzeń sportowych od turnieju w szachach i warcabach.

RYDZEWO-TURNIEJ W SZACHACH I WARCABACH

Na starcie w turnieju szachowym i warcabach, przeprowadzonym w świetlicy wiejskiej w Rydzewie, stanęli zawodnicy z sześciu sołectw : Żółtego, Rydzewa, Nętna, Łabędzia, Zarańska i Suliszewa. Ponieważ nie było ograniczenia wieku, w imprezie brali udział zarówno dorośli jaki i młodzież. Regulamin przewidywał udział po dwóch zawodników z każdego sołectwa w szachach i po dwóch- w warcabach. Gospodarzem turnieju był sołtys Rydzewa - Emilian Iwańcio.

Turniej przeprowadzono zgodnie ze specjalnym programem komputerowym, który najpierw rozlosował zawodników, a następnie po analizie spotkań eliminacyjnych, przeprowadził selekcję i utworzył dwie grupy szachistów. W pierwszej znaleźli się najlepsi zawodnicy, a w drugiej- pozostali. Podobnie było w warcabach. Zacięta rywalizacja trwała kilka godzin nim wyłoniono zwycięzców.

Oto wyniki turnieju w warcabach :

1-miejsce - Andrzej Kowalik ( Zarańsko)

2-3- miejsce - Jan Olczyk i Stanisław Laskowski - obaj Rydzewo

Szachy :

1 -miejsce- Adam Rychlewski ( Łabędzie)

2-3 miejsce - Wiesław Karolewski ( Łabędzie) oraz Wojciech Kowalczyk ( Żółte).

Klasyfikacja drużynowa

O wynikach klasyfikacji drużynowej decydowała suma zdobytych punktów w obu turniejach, szachowym i warcabach.

I miejsce - sołectwo Rydzewo

II miejsce - sołectwo Łabędzie

III miejsce - sołectwo Żółte

Na czwartym miejscu uplasowało się sołectwo Zarańsko, na piątym- Nętno i na szóstym - Suliszewo.

ŁABĘDZIE- ZAWODY WĘDKARSKIE

W maju, na jeziorku w centrum Łabędzia przeprowadzone były zawody wędkarskie o puchar Stowarzyszenia "Aktywna Wieś". Mimo niesprzyjającej, pogody, zimna i deszczu, licznie stawili się wędkarze aż z ośmiu sołectw.

Sołtys Łabędzia- Waldemar Szokalski przygotował stanowiska wędkarskie, które potem były losowane wśród zawodników. Na godzinę przed rozpoczęciem rywalizacji, wędkarze mogli na swoich stanowiskach zanęcać rybę. Potem na sygnał głównego sędziego Wojtka Kowalczyka- zawodnicy zarzucili wędki. Rozpoczęła się odwieczna gra między przebiegłym człowiekiem uzbrojonym w nowoczesny sprzęt, a sprytną i wybredną rybą, która nie dawała się skusić na byle jaką przynętę.

Gdy już skończono jeziorowe polowanie, przystąpiono do ważenia zdobyczy. Dobrze się stało, że sędzia główny przywiózł z sobą dokładną, elektroniczną wagę, albowiem o klasyfikacji końcowej zawodów decydowały dziesiąte grama. Ogólne uznanie i szok wywołali zdobywcy I miejsca, zawodnicy z Zarańska : Artur Barszczewski i Andrzej Kowalik, którzy wyłowili ryby o łącznej wadze 2.490 kg! Zapytani jaka jest przyczyna ich sukcesu odpowiedzieli wymijająco, nie zdradzając oczywiście sobie wiadomej tajemnicy :

Odpowiednio dobrana karma, nie tylko pod względem smakowym, ale i zapachowym.

Na II miejscu uplasowali się wędkarze z Nętna, a na III- z Zagozdu.

Na zakończenie, tradycyjnie zrobiono wspólne pamiątkowe zdjęcie

 

LINOWNO- TURNIEJ DARTA

Przeprowadzony w Linownie turniej Darta był znakomitą okazją do popularyzacji tej konkurencji w naszej gminie. Dart lub rzut lotkami w tarczę, zwany z angielskiego Darts, traktowany jest jako konkurencja sportowa lub lokalna rozrywka. Jest bardzo popularny w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii, krajach skandynawskich i Stanach Zjednoczonych. W 1976 roku powołano Światową Federację Darta (WDF), która zrzesza 60 krajów z całego świata. Polska Organizacja Darta jest członkiem WDF od 2009 roku. Najważniejszą imprezą jest WDF- World Cup, rozgrywaną co dwa lata. Warto dodać, że najważniejsze mistrzostwa Darta są transmitowane przez poważne stacje telewizyjne, jak BBC.

W turnieju Darta w Linownie brały udział 2- osobowe reprezentacje z siedmiu sołectw. Zwyciężyła drużyna Żółtego zdobywając 13 pkt. przed Rydzewem- 12 pkt i zawodnikami z Łabędzia - 11 pkt. Zwycięzcy otrzymali puchary, a wszyscy uczestnicy- pamiątkowe dyplomy. Jak zwykle wspaniale podjęła gości sołtys Linowna - Regina Wiśniewska.

Jeżeli tak dalej będzie się rozwijać ta konkurencja w naszej gminie, organizatorzy powinni rozważyć złożenie propozycji stacji Eurosport, aby z następnych mistrzostw sołeckich Darta przeprowadziła transmisję.

DALEWO- BIEGI PRZEŁAJOWE

Tradycyjnie już sołtys Dalewa- Adam Mularczyk zorganizował u siebie biegi przełajowe. W tym roku przeprowadzono je w czterech kategoriach wiekowych dziewcząt i chłopców : do 18 lat i powyżej 18 lat.

Grupa młodsza miała do pokonania dystans 1.5 km, a starsza- 2 km.

Na starcie stanęli zawodnicy i zawodniczki z 7 sołectw. Po podsumowaniu wyników najlepszymi biegaczami okazali się sportowcy z Żółtego, którzy wyprzedzili reprezentantów z Zarańska i Łabędzia.

Po zawodach, sołtysi, młodzież, ekipa sędziowska zostali podjęci poczęstunkiem, przygotowanym przez gospodynie z Dalewa.

ZARAŃSKO- TURNIEJ PIŁKI PLAŻOWEJ

Wszystkie zorganizowane dotąd imprezy sportowe odznaczały się niezwykle staranną organizacją i były doskonałą promocją sportu wiejskiego. Ale to co przygotowało Zarańsko zasługuje na szczególne wyróżnienie.

Organizatorzy turnieju piłki siatkowej na plaży musieli od zera wybudować boiska do rozgrywek. Trzeba było zerwać darń, nawieść piach odpowiedniego gatunku, wkopać i zabetonować słupki do siatki. Na apel sołtysowej Zarańska Reginy Malec, nastąpiła tu niespotykana na wsi mobilizacja. W pracach uczestniczyły dzieci, młodzież i dorośli. Pan Tomasz Miazga użyczył spychacza, piach został dowieziony z kopalni kruszyw pana B. Danielewicza. Inna grupa kobiet przygotowywała wypieki, ciasta, ogóreczki małosolne, sałatki szwedzkie do przyszłego grilla.

Turniej przeprowadzono w urokliwym miejscu, na brzegu jeziora Zarańsko. Do zawodów przystąpiło 6 sołectw, a każda z tych ekip miała prawo wystawić do gry w turnieju po 2 zawodników. Przy gorącym dopingu licznie zebranych kibiców walka o puchary trwała kilka godzin. Drużynę Zarańska wspomagała grupa ładnych dziewcząt występując tutaj w roli chinchedlerek.

Zakończenie turnieju i ogłoszenie wyników miało niezwykle spontaniczny przebieg.

Ostatecznie w turnieju zwyciężyli siatkarze z Rydzewa, Zarańsko zajęło II miejsce, a III- Suliszewo. Najlepszym zawodnikiem został - Grzegorz Karow z Zarańska.

Jeszcze długo po zakończeniu turnieju uczestnicy zawodów i goście biwakowali na plaży w Zarańsku, degustując potrawy z grilla i domowe wypieki gospodyń. Za wspaniałe przygotowanie imprezy specjalnie podziękował gospodarzom prezes stowarzyszenia- Wojciech Kowalczyk. Warto dodać, że jedno z powstałych boisk do turnieju zostanie już na stałe i będzie służyć wszystkim tu wypoczywającym.

Sytuacja w rywalizacji sołectw po przeprowadzonych dotychczas 6 konkurencjach przedstawia się następująco :

1. Żółte -66 pkt., 2. Łabędzie -64 pkt., 3. Zarańsko - 62 pkt. 4. Rydzewo - 51 pkt., 5.Nętno- 45 pkt., 6.Suliszewo- 42 pkt., 7. Dalewo- 39 pkt., 8. Linowno - 18 pkt.,9.Jankowo- 13 pkt., 10.Zagozd - 11 pkt.

Po 0 pkt. mają sołectwa : Gudowo, Konotop, Mielenko- nie biorą udziału w zawodach

Następne sportowe spotkanie ma się odbyć 23 sierpnia w Suliszewie i będzie to turniej piłki nożnej na trawie. Zapraszamy do wzięcia udziału i kibicowania- emocje zapewnione. Naprawdę warto !

 

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%