Zamknij

Europejskie Dni Dziedzictwa - RELACJA

07.53, 02.10.2014 Aktualizacja: 07.02, 05.10.2014
Skomentuj
REKLAMA
Zapewne często zastanawiacie się, jak to było kiedyś, jak wyglądali rycerze, ich zbroje, potyczki czy pojedynki. Wszystko to można było zobaczyć w ostatnią sobotę, 27 września w Żółtem. Po raz pierwszy Bractwo Rycerskie Kerin zaprezentowało się tu na festynie zorganizowanym w ramach obchodów

Zapewne często zastanawiacie się, jak to było kiedyś, jak wyglądali rycerze, ich zbroje, potyczki czy pojedynki. Wszystko to można było zobaczyć w ostatnią sobotę, 27 września w Żółtem. Po raz pierwszy Bractwo Rycerskie Kerin zaprezentowało się tu na festynie zorganizowanym w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa Zachodniopomorskie 2014, które w tym roku odbywały się pod hasłem "Dziedzictwo-źródło tożsamości". Najwięcej emocji wzbudziły pokazy i lekcja historyczna, podczas której ochotnicy mogli przekonać się, że samo założenie kilkudziesięciokilogramowej zbroi jest nie lada wyczynem, a co dopiero walka w takim rynsztunku.

Organizacja festynu w miejscowości Żółte została zaplanowana przez Radę Sołecką w Żółtem wspólnie z Ośrodkiem Kultury w Drawsku Pomorskim wiele miesięcy wcześniej, a termin jego organizacji zbiegał się z zakończeniem prac rewitalizacyjnych przy wiejskim kościółku. Festyn został wpisany do wojewódzkiego kalendarza wydarzeń realizowanych w ramach EDD i przygotowywanego przez Biuro Dokumentacji Zabytków w Szczecinie. Jednak intencje organizatorów wykraczają dalece poza chęć przeprowadzenia jednorazowej uroczystości. Przeciwnie festyn został zaplanowany w taki sposób, żeby stał się ważnym impulsem do podjęcia przez miejscową ludność pracy nad zorganizowaniem tzw. wioski tematycznej pn. "Osada słowiańska w Żółtem". Powstanie wioski tematycznej w oczywisty sposób nawiązywałoby do sensacyjnych odkryć archeologicznych na wyspie Jeziora Zarańsko. O atrakcje dla najmłodszych zadbało m.in. Stowarzyszenie Garniec z Koronowa oraz pani Ewa Kamińska - Mkołajczyk - instruktor plastyki z Ośrodka Kultury w Drawsku Pomorskim. Członkowie Bractwa i Stowarzyszenia "Garniec" wpasowali się w tematykę zakładając stroje stylizowane na średniowieczne, a także przygotowując stanowisko pn. wioska dawnych zawodów. Przy tych stoiskach dzieci mogły samodzielnie zrobić mąkę na żarnach i utkać bransoletkę albo wytworzyć ozdobny papier czerpany. W odróżnieniu od dzieci, starsi uczestnicy festynu oczekiwali z wytęsknieniem na punkt kulminacyjny imprezy, którym był koncert zespołu IMPERIUM. Wszystkim uczestnikom czas umilały ludowe zespoły śpiewacze- "POMORZANKI" z Suliszewa i "RADOŚĆ" z Linowna.

Podczas imprezy można było też zwiedzać wystawy dokumentujące etapy prac przy rewitalizacji kościoła i odkrycia archeologiczne na "Wyspie Świętych Koni" oraz przedstawiającą Drawsko Pomorskie na starych pocztówkach. Niewątpliwą atrakcją dla mieszkańców była także możliwość otrzymania książki o swojej miejscowości wraz z osobistą dedykacją od autora pana Jarosława Leszczełowskiego. Książka pod tytułem "Żółte gawędy historyczne" została napisana przez autora specjalnie na tę uroczystość, aby uświadomić miejscowej społeczności istnienie znacznego potencjału historyczno-kulturowego w ich rodzinnej miejscowości.

Organizatorzy festynu po raz kolejny udowodnili, że warto zorganizować imprezę, która nie tylko przyciągnie tłumy publiczności, ale będzie przy okazji doskonałą lekcją historii i tożsamości.
Mogą żałować ci, którzy zajrzeli tu tylko na chwilę około godziny 15:oo, gdyż impreza tak naprawdę rozpoczęła się później. Dzieci mogły strzelać z łuku, można było obserwować proces robienia podpłomyków, czy wyrobu naczyń ceramicznych wzorowanych na znaleziskach archeologicznych. Jak na wiejski festyn przystało była też strzelnica, zjeżdżalnie dmuchane, stragany z zabawkami i balonami. Dla smakoszy przygotowano warsztaty z degustacją potraw rybnych dzięki uzyskanemu na ten cel dofinansowaniu z LGR "Partnerstwo Drawy" w Szczecinku, a także wiele innych regionalnych pyszności: domowe wędliny, pajda wiejskiego chleba ze smalcem, Nalewki Sołtysa.

A wieczorem wszyscy rozpoczęli świetną zabawę przy tanecznych rytmach przebojów zespołu IMPERIUM i zabawa trwała aż do białego rana...
Miejmy nadzieję, że uda się w najbliższych latach doprowadzić do końca projekt budowy wiejskiej świetlicy i rekonstrukcji historycznej średniowiecznej osady słowiańskiej, która może być największą atrakcją turystyczną gminy Drawsko, która znana jest z tego, iż umie wykorzystać promocyjnie tego typu przedsięwzięcia.

Info Jolanta Pluto - Prądzyńska

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%