Z tej okazji odbywają się konferencje, pokazy i warsztaty dotyczące metod pozyskiwania ochotników. Wiele instytucji organizuje np. gale wolontariatu.
Tylko w działaniach Caritas w Polsce rok temu wzięło udział ponad 66 tys. wolontariuszy, a w Szlachetnej Paczce co roku uczestniczy 14 tys. osób. W 1985 roku Zgromadzenie Narodowe Organizacji Narodów Zjednoczonych ustanowiło 5 grudnia Międzynarodowym Dniem Wolontariusza.
W 2023 r. w działaniach Caritas brało udział ponad 66 600 wolontariuszy, działających w ramach 41 centrów wolontariatu, 9 akademickich zespołów Caritas, 4287 parafialnych zespołów, 3190 szkolnych kół Caritas i 50 przedszkolnych kół - poinformowała PAP Caritas Polska.
Wolontariusze angażują się w stałe działania wszystkich oddziałów Caritas, w tym m.in. w zbiórki żywności w sklepach, pomoc uchodźcom, wsparcie osób samotnych, chorych i wykluczonych, a także w hospicjach. W tym roku w pomoc powodzianom na południu Polski zaangażowało się 4 tys. wolontariuszy organizacji.
Jak podała Caritas w najbliższy piątek i sobotę, 6-7 grudnia, w wybranych sklepach w całym kraju 1950 wolontariuszy będzie obsługiwało 25. edycję świątecznej zbiórki żywności, która trafi do paczek świątecznych dla potrzebujących. Z kolei w akcję Wigilia dla bezdomnych i wykluczonych zaangażuje się 60 tys. wolontariuszy, którzy zorganizują w 90 miastach Polski świąteczne wieczerze dla 25 tys. osób potrzebujących.
"Szlachetna Paczka skupia każdego roku w ponad 650 miejscach w kraju 14 tys. wolontariuszy" - podkreśliła w rozmowie z PAP Joanna Sadzik, prezeska Stowarzyszenia Wiosna. Zwróciła uwagę, że 50 proc. z nich to osoby powyżej 30. roku życia. Zaznaczyła, że wśród wolontariuszy są osoby w różnym wieku i z różnym wykształceniem. 80 proc. to kobiety.
Wskazała, że największą zaletą wolontariatu jest nie tylko służba potrzebującym, ale także możliwość osobistego rozwoju - w tym np. umiejętności interpersonalnych, czy związanych z zarządzaniem. "Można być logistykiem, trenerem, prowadzić szkolenia, kontaktować się z mediami, organizować wydarzenia, czy odpowiadać za kwestie prawne" - wymieniła.
[ZT]12908[/ZT]
Aby zostać wolontariuszem w Szlachetnej Paczce trzeba mieć ukończone 17 lat. Trzeba mieć czas i być zorganizowanym. "Już godzina w tygodniu może odmienić czyjeś życie" - powiedziała Sadzik.
Wolontariat oferuje chętnym również Polski Czerwony Krzyż. Pełnią go wolontariusze stali oraz akcyjni. Ci pierwsi to osoby, które w sposób ciągły i regularny współpracują z organizacją w ramach działań statutowych PCK, w tym także pomagają w jej codziennym funkcjonowaniu. Jak wynika ze sprawozdania w 2023 r. takich wolontariat pełniło 1771 osób.
W Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce wolontariusze niosą pomoc dzieciom opuszczonym, osieroconym oraz zagrożonym utratą opieki rodziców.
"W Wiosce SOS w Kraśniku stale pracuje kilku wolontariuszy, a większa liczba rekrutowana jest na potrzeby organizowanych akcji" - powiedział PAP dyrektor oddziału Dariusz Krysiak. Wolontariusze uczestniczą np. w organizacji wydarzeń, ale także wykonują bieżące prace, takie jak prowadzenie zajęć dydaktycznych czy sportowych dla dzieci. "Oprócz osób indywidualnych zgłaszają się do nas firmy, które rozwijają wolontariat pracowniczy" - przyznał Krysiak.
W lutowym sondażu CBOS na temat skłonności do podejmowania działań altruistycznych, społecznikowskich, motywowanych dobrem innych ludzi lub wspólnot 65 proc. respondentów zadeklarowało, że zdarzyło im się kiedykolwiek dobrowolnie i nieodpłatnie pracować społecznie na rzecz potrzebujących osób lub wspólnot. To najwyższy wskaźnik z dotychczas notowanych. Odsetek badanych, którzy nie mieli takich doświadczeń, przekracza nieco jedną trzecią (35 proc.) i jest najniższy w historii badań CBOS.
Z badania wynika ponadto, że w ciągu roku nieodpłatną pracę na rzecz innych wykonywał co piąty dorosły Polak (20 proc.). Jest to odsetek podobny do rejestrowanych w minionej dekadzie (poza spadkiem do 16 proc. w 2022 r.).
Krzysztof Blusiewicz (PAP)
mgw/ jann/ jpn/
[ZT]12808[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz