Zamknij
PILNE!

Naukowcy opracowali nową metodę oczyszczania zanieczyszczeń z wód

PAP 08:58, 26.07.2025 Aktualizacja: 08:59, 26.07.2025
Skomentuj PAP PAP

Rzeczniczka prasowa UG Magdalena Nieczuja-Goniszewska przekazała w przesłanym komunikacie, że opatentowana metoda polega na wykorzystaniu tzw. nietermicznej plazmy atmosferycznej.

Zespół naukowców z Gdańska i Wrocławia uzyskał patent na wynalazek dotyczący usuwania z wód zanieczyszczeń działających na układ hormonalny. Innowacyjna metoda pozwala na obniżenie kosztów oczyszczania wód powierzchniowych ze związków biologicznie czynnych w tym np. z pozostałości leków.

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Wyjaśniła, że proces odbywa się przy użyciu specjalnie zaprojektowanego układu, w którym przepływający roztwór wodny poddawany jest działaniu zimnej plazmy generowanej w powietrzu pod ciśnieniem atmosferycznym poprzez zainicjowanie wyładowania jarzeniowego.

Podała, że innowacyjność metody wiąże się m.in. z ciągłym oraz przepływowym charakterem pracy układu reakcyjno-wyładowczego, możliwością jednoczesnego, skutecznego usuwania co najmniej 7 różnych biologicznie czynnych zanieczyszczeń oraz brakiem konieczności użycia szlachetnych gazów wyładowczych, co obniża koszty prowadzenia całego procesu.

Wynalazek przyczyni się do rozwiązania problemu zanieczyszczenia środowiska naturalnego, w tym wód powierzchniowych, substancjami endokrynnie czynnymi (ang. Endocrine-Disrupting Chemicals, EDCs), umożliwiając ich skuteczną degradację w procesie niewymagającym użycia szkodliwych substancji o charakterze reduktorów czy utleniaczy

[ZT]16119[/ZT]

Dr hab. Magda Caban, prof. UG przekazała, że zimna plazma atmosferyczna jest obiecującą technologią do oczyszczania ścieków, oferującą wiele korzyści w porównaniu z tradycyjnymi metodami, w tym wysoką skuteczność, bezpieczeństwo dla środowiska i łatwość zastosowania.

Nad wynalazkiem pracowali naukowcy z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed oraz Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego we współpracy z badaczami z Politechniki Wrocławskiej.

Rozwiązanie zostało przetestowane w laboratorium. Kolejnym krokiem są testy w warunkach rzeczywistych i przygotowanie do wdrożenia.

Wynalazek może znaleźć zastosowanie m.in. w przemyśle farmaceutycznym czy rolnictwie, prowadząc do zmniejszenia negatywnego oddziaływania tego typu infrastruktury na środowisko naturalne. (PAP)

pm/ agt/

 

[ZT]16118[/ZT]

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%