We wczesnym średniowieczu (X w.) istniał tu gród pomorski. W II poł. XIII w. tereny te opanowali Brandenburczycy i włączyli do ziem Nowej Marchii. W 1297 r. margrabiowie Otton IV i Konrad I lokowali obok grodu miasto o niemieckiej nazwie Dramburg (gród nad Drawą) i nadali je rycerzom -Arnoldowi, Konradowi i Johannowi Goltzom. Jednocześnie przekazali nowemu miastu 184 łany ziemi.
W 1350 r. obok istniejącego miasta powstał nowy ośrodek, tzw. Nowe Miasto. Oba organizmy miejskie otoczono w II poł. XIV w. murem obronnym łącząc je w jedna całość.
13 lutego 1368 r. w Drawsku Pomorskim, król polski Kazimierz Wielki podpisał z margrabią Ottonem V układ, na mocy którego Polska uzyskała ziemię wałecką z grodami w Wałczu, Czaplinku i zamkiem Drahim.
Niestety w 1402 r. cesarz Zygmunt Luksemburczyk sprzedał Drawsko wraz z całą Nową Marchią, Krzyżakom. Dla zakonu teren ten miał ważne znaczenie strategiczne. Tędy bowiem przechodziły posiłki krzyżackie na wojnę z Polską.
[ZT]13982[/ZT]
Zdjęcia: Tomasz Jasyk [Magazyn Drawski] Pozostałości murów obronnych z przełomu XIII i XIV w.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu wdrawskupomorskim.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz