Zamknij
REKLAMA

Historyczne drogi 1945 - stacja Drawsko Pomorskie

09.44, 25.02.2020 Powiat Drawski Aktualizacja: 08.33, 09.03.2020
REKLAMA
W lutym i marcu 1945 roku Pomorze Zachodnie stało się widownią jednej z najbardziej krwawych i zaciekłych bitew II wojny światowej. W lutym i marcu 1945 roku Pomorze Zachodnie stało się widownią jednej z najbardziej krwawych i zaciekłych bitew II wojny światowej.

Tak jak na wielu frontach wojny, tak i tutaj przyszło tysiącom Polakom, złożyć ofiarę najwyższą. Według historyków, bitwa o Pomorze, była największą bitwą regularnych oddziałów polskich od zakończenia wojny obronnej 1939 roku. W 75 rocznicę walk pragniemy przedstawić zaledwie cząstkę tych wydarzeń. Aby zrozumieć ten trudny czas roku 1945 i jego dalsze wydarzenia zapraszamy na bogaty program obchodów rocznicowych.

Trzeciego marca w wielu miejscach Drawska Pomorskiego przygotowano program pt. "Historyczne drogi 1945 - stacja Drawsko". Na drawskim dworcu kolejowych odwiedzający obejrzą wystawę "W poszukiwaniu nowego domu. Migracje ludności na Pomorzu Zachodnim w latach 1945-1950". Przy drawskich czołgach ,Muzeum Wału Pomorskiego z Wałcza ukaże militarne oblicze II wojny światowej . W dziale regionalnym Miejskiej Biblioteki na gości, będzie czekać Wiesław Piotrowski opowiadając o kolekcji artefaktów. Na ulicach miasta pojawi się także grupa "Diabaz" wcielając się w rolę wędrujących osadników. Obraz współczesnego wojska polskiego zaprezentuje CSWL z Oleszna na Placu L. Kuczerawego. Smaku temu miejscu doda, podawana grochówka, serwowana przez uczniów technikum żywienia z ZSP w Drawsku Pomorskim. W Liceum Ogólnokształcącym na ulicy Złocienieckiej zaprezentowane zostaną wspomnienia świadków historii, którzy budowali nową historię Pomorza w nowej powojennej rzeczywistości.

W tym samym miejscu o godzinie 13.00 odbędzie koncert Andrzeja Kołakowskiego z okazji Narodowego Święta Żołnierzy Wyklętych "Oskarżeni o wierność".

Głównymi organizatorami wydarzenia są: Powiat Drawski ,Zespół Szkół Ponadgimnazjalych w Drawsku Pomorskim i Gmina Drawsko Pomorskie.

Tekst: Romuald Kurzątkowski
(Powiat Drawski)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%