Mowa tu o dwóch plastrach drewna z przyklejonymi widokówkami przedstawiającymi miasto, które dodatkowo pomalowano i ozdobiono roślinnością i chmurami, a także plastycznymi wizerunkami drzew.
Na pierwszym z dwóch drewnianych plastrów umieszczone zostały trzy widokówki. Na pierwszej z nich widzimy roślinność Parku Chopina, dawnego Gaju Luizy (niem. Luisenhain), druga to widok kościoła z przyrynkowymi kamieniczkami, trzecia zaś – najbardziej zniszczona - to obecny Plac Elizy Orzeszkowej z gmachem Starostwa Powiatowego.
Na drugim obiekcie także znajdują się trzy widoki. Pierwszy z nich to gmach Poczty, na drugim widzimy kościół wraz z rzeką Drawą od strony parku. Trzecia widokówka to monumentalny gmach nieistniejącego już drawskiego seminarium nauczycielskiego, późniejszej nazistowskiej szkoły motorowej (niem. NSKK-Motorsportschule).
Na pierwszy rzut oka widać, że oba plastry zostały nadgryzione zębem czasu. Dowodem są na to również odkruszone plastyczne fragmenty drzew oraz niewielkie, ale liczne dziury po działalności korników. Użyte pocztówki przedstawiają drawską rzeczywistość w przedziale między rokiem 1908, kiedy oddano do użytku gmachu Starostwa, a 1913 rokiem, kiedy rozpoczęto przebudowę wieży kościelnej na znaną dziś formę o bardziej strzelistym kształcie. Wiek obiektów można więc szacowań na około 110 lat
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz