Instalacje fotowoltaiczne są niezmiernie korzystnym źródłem energii. Pozwalają uzyskać całkowicie darmowy prąd z bezobsługowej instalacji przez cały rok. Pomimo kojarzenia fotowoltaiki jedynie z domami jednorodzinnymi czy wielkimi farmami fotowoltaicznymi, są one równie często montowane na dachach domów wielorodzinnych. Najnowsze przepisy sprawiają, że fotowoltaika w budynkach wielorodzinnych stanie się rozwiązaniem jeszcze korzystniejszym dla jego mieszkańców – dlaczego?
Odnawialne źródła energii są aktualnie przedmiotem coraz szerszych prac legislacyjnych - zarówno rządowych, jak i europejskich. Z uwagi na ich korzystny wpływ na środowisko naturalne i całkowitą niezależność energii z nich czerpanej od źródeł zewnętrznych (jak wyczerpywalne paliwa kopalne), instalacje fotowoltaiczne stają się priorytetem energetycznym na najbliższe lata. Benefity z energii słonecznej dotyczą również budynków wielorodzinnych, których obszerne zadaszenia mogą zmieścić dość pokaźne instalacje, zmniejszające zużycie energii od dostawców zewnętrznych na rzecz darmowej energii z paneli pv. Dotychczas jednak szereg ograniczeń prawno – administracyjnych odstraszał wspólnoty mieszkaniowe od realizacji inwestycji w fotowoltaikę w budynkach wielorodzinnych.
Pierwotne założenia zakładały, że odbiorcą benefitów pochodzących z instalacji fotowoltaicznej, będzie jeden, zbiorowy odbiorca. Oznaczało to konieczność sporządzania skomplikowanych umów pomiędzy podmiotami posiadającymi prawo własności do poszczególnych lokali w budynku wielorodzinnym i wybrania spośród nich reprezentanta prosumenta zbiorowego. Co więcej, umowa taka wskazywać miała zakresy odpowiedzialności poszczególnych prosumentów oraz zakres benefitów przez nich uzyskiwany. Koniecznym było ponadto uruchomienie dla instalacji fotowoltaicznej z https://www.esoleo.pl/ nowego punktu odbioru. W nowych regulacjach nie ma takiego wymogu. Nowe przepisy zdecydowanie ułatwiają montaż i korzystanie z instalacji fotowoltaicznych w budynkach wielorodzinnych przez nowy podmiot – prosumenta lokatorskiego.
Nowe rozwiązania umożliwiają zostanie prosumentem lokatorskim zarówno właścicielowi nieruchomości, jak i jego zarządcy – i jednocześnie zmianę dotychczasowego statusu prosumenta zbiorowego na prosumenta lokatorskiego (nie ma znaczenia bowiem czas założenia instalacji fotowoltaicznej). Ważnym jest jednak, by instalacja fotowoltaiczna i nieruchomość spełniały konkretne warunki, a mianowicie:
Transformacja, jaka dokonuje się na rynku instalacji fotowoltaicznych na budynkach wielorodzinnych – czyli wprowadzenie instytucji prosumenta lokatorskiego – daje lokatorom mieszkań nowe możliwości. Będąc prosumentem lokatorskim możliwe jest przede wszystkim skorzystanie z szerokiego wachlarza dofinansowań do fotowoltaiki, co w poprzednich regulacjach nie było możliwe. Prosument lokatorski nie ma konieczności tworzenia nowego punktu poboru, co wiąże się z obniżeniem kosztów instalacji. Nie ma również konieczności formułowania skomplikowanych umów między prosumentami, co zdecydowanie ułatwia podjęcie decyzji o instalacji fotowoltaiki, dając przejrzystość warunków korzystania i rozliczeń.
Prosument lokatorski zyskuje zdecydowanie więcej możliwości w zakresie fotowoltaiki. Przede wszystkim może ubiegać się o dofinansowanie do zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej, co nie było do tej pory osiągalne dla prosumenta zbiorowego. Co więcej, może korzystać z benefitu, jakim jest możliwość sprzedaży nadwyżek energii do sieci energetycznej. Uzyskane nadpłaty przekazywane są w rozliczeniach, które mogą być spożytkowane na bieżące sprawy danej wspólnoty mieszkaniowej czy spółdzielni, jak remonty, inwestycje, konserwację budynku.
W świetle nowych rozwiązań legislacyjnych, budynki wielorodzinne zdecydowanie zyskują. Dzięki prostszym formalnościom i korzystniejszym warunkom przyłączeniowym i rozliczeniowym, lokatorzy budynków wielorodzinnych będą mogli z powodzeniem czerpać zyski z inwestycji porównywalne z dotychczasowymi zyskami domów jednorodzinnych czy przedsiębiorstw.