Zamknij

Działka nad jeziorem - wady i zalety

art. sponsorowany + 00:00, 04.01.2024

Parcela z bezpośrednim dostępem do jeziora to marzenie wielu osób. Taka działka daje możliwość stworzenia zabudowy w malowniczej okolicy. Przy odpowiednim projekcie z okien domu może rozciągać się wspaniały widok. Nieruchomości o potencjale turystycznym, do których z pewnością należą grunty przy jeziorach, to dobra inwestycja. Ich wartość jest stabilna i zwykle łatwiej je sprzedać bez względu na to czy są zabudowane, czy nie. Nie oznacza to oczywiście, że zakup takiej parceli ma same zalety. Sprawdźmy, czy warto interesować się tego rodzaju działkami.

Na całych jeziorach my

Działka z dostępem do jeziora to teren, którego jedna z granic to linia brzegowa akwenu. Taki teren to marzenie wielu inwestorów, ponieważ można przy nim stworzyć molo lub nawet niewielką marinę. Nim jednak zaczniemy snuć plany zabudowy, pamiętajmy, że prawny właściciel nie może ogrodzić działki bezpośrednio przy krawędzi jeziora. Według polskiego prawa dostęp do akwenu może mieć każdy. Z jednej strony jest to pożyteczna i egalitarna zasada, z drugiej może być źródłem frustracji na osób szukających prywatności.

Sporym plusem, który może przekonać do zakupu parceli z linią brzegową, jest duża wartość nieruchomości powstających na takich działkach. Jak wspominaliśmy, mają one przy okazji spory potencjał komercyjny. Można postawić na obiekt turystyczny i prowadzić własną działalność gospodarczą. Aby tak się jednak stało, musimy wyremontować istniejącą zabudowę lub stworzyć ją od podstaw. I tu mogą zacząć się kłopoty, ponieważ projekty budowlane na działkach z dostępem do jeziora są zwykle trudniejsze, a prace nad nimi bardziej pracochłonne.

Aby odpowiednio ocenić rentowność inwestycji w konkretną parcelę z linią brzegową, należy przeprowadzić jej analizę. Warunki przestrzenne i rodzaj gruntu pomoże nam poznać wykwalifikowany geodeta. Dzięki temu będziemy wiedzieć, jaka jest nośność danego terenu i gdzie na działce najlepiej będzie postawić dom. Trzeba przy tym pamiętać, że lokalizacja zabudowy nie zależy tylko od właściciela gruntu. Specjalistyczna analiza, którą należy dołączyć do wniosku o pozwolenie na budowę, określa, gdzie dom może stać bezpiecznie i stabilnie. Jest to szczególnie ważne w przypadku terenów sąsiadujących z wodą, które mogą być przez to narażone na podmycia lub zalania.

Szanse i ryzyka inwestycji w działkę nad wodą

Jeśli obszar interesującej nas działki jest objęty Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP), to właśnie ten dokument decyduje o jej przeznaczeniu oraz cechach budynku, jaki może na niej stać. Działka z linią brzegową może być budowlana, rekreacyjna lub objęta ochroną środowiska. Dwa ostatnie typy gruntów wiążą się z konkretnymi ograniczeniami jeśli chodzi o zabudowę. Na przykład na parceli rekreacyjnej można postawić tylko domek lub domki letniskowe, czyli zabudowa całoroczna jest na niej zakazana.

Należy zebrać jak najwięcej informacji przed zakupem działki nad jeziorem bez względu na to, czy posiada już ona zabudowę czy nie. Generalny remont domu, który zdecydujemy się kupić wraz z działką nad jeziorem też może okazać się trudny. Starsza zabudowa może pozostawać pod opieką konserwatora zabytków, przez co właściciel zobowiązany jest zachować jej charakter. Zdarza się też, że domu nad jeziorem nie można znacząco rozbudować - ograniczeniem może być tu wspomniana już nośność gruntu.

Jakie korzyści oferuje działka z dostępem do jeziora?

Trudności, o których przed chwilą mówiliśmy, wielu osobom rekompensuje sama lokalizacja działki i malownicza okolica. Dom nad jeziorem będzie spełnieniem marzeń dla osób aktywnych, które kochają sporty wodne. Ucieczka od zgiełku wielkiego miasta, na przykład nad jedno z jezior Pojezierza Drawskiego, może okazać się najlepszą z życiowych decyzji. Jest też obarczona stosunkowo niewielkim ryzykiem. Działki o potencjale komercyjnym wciąż są drogie i można je zwykle łatwo odsprzedać.

Parcela z linią brzegową może okazać się kłopotliwym balastem tylko wtedy, jeśli mamy wobec niej plany budowlane trudne do wykonania. Specyficzne wymagania dotyczące zabudowy i koszty projektu mogą okazać się zbyt wysokie. Ryzyko tego rodzaju nie grozi jednak tym, którzy dokładnie poznają warunki techniczne i środowiskowe interesującego ich gruntu.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%