Zamknij

Charakterystyka elementów konstrukcji dachu

art. sponsorowany + 15:00, 24.01.2024 Aktualizacja: 15:00, 24.01.2024

Dach stanowi swego rodzaju serce każdego domu. Ciężko wyobrazić sobie dobrze funkcjonujące domostwo bez stabilnego dachu. Dach pełni bardzo dużo istotnych funkcji, od zapewnienia izolacji termicznej, aż do ochrony domowników oraz konstrukcji przed ciężkimi warunkami atmosferycznymi. Uznaliśmy, że dobrym pomysłem będzie omówienie poszczególnych elementów dachu, dlatego w tym artykule bliżej przyjrzymy się składowym opisywanej konstrukcji. 

Z tego tekstu dowiesz się: 

-jakie elementy należą do konstrukcji dachu? 

-jakie rodzaje konstrukcji dachu wyróżniamy? 

-jak przygotować podkonstrukcję dla blachodachówek? 

Elementy konstrukcji dachu bez tajemnic 

Firma Blachy Pruszyński od lat jest zafascynowana dachami, dlatego sporą radość sprawia nam rozkładanie ich na czynniki pierwsze i dokładny wgląd w ich strukturę. Pierwszym elementem, na którego opisie pragniemy się skupić stanowi więźba dachowa. Prawdziwą dominację w branży cechują dwa jej rodzaje, czyli więźbę krokwiową oraz krokwiowo-jętkową. Fundamentem wspomnianych konstrukcji są krokwie. Jak wygląda sytuacja z więźbą dachową w poszczególnych rodzajach stropów? Dla żelbetowych oraz ceramicznych stropów potrzebna jest konstrukcja nośna, przejmująca rolę wiązarów dolnych. Z kolei dla drewnianych stropów przydadzą nam się stropowe belki, które pełnią funkcję pasów dolnych. 

Teraz skupmy się na jętkach. Ich zadaniem jest zapewnienie odpowiedniego usztywnienia całej konstrukcji, a co za tym idzie nadania jej konkretnej formy. Jak przebiega cały proces usztywniania? Kluczowe w nim są wiązary, które splatane są przy pomocy wiatrownic. Samo usztywnianie nie zaszłoby, gdyby nie deskowanie i ołacenie.  

Czy więźba krokwiowa nadaje się na każdy dach? Niestety istnieją pewne ograniczenia, których nie uda nam się przeskoczyć. Pewnego rodzaju ograniczeniem jest dopuszczalna rozpiętość dachu, która zamyka się w 6-7 metrach. W tym przypadku musimy zadbać również o odpowiedni stopień spadku (między 40o a 60o). Istnieje jednak szansa na to, by opisywane wartości uległy rozszerzeniu. Pomocne w takiej sytuacji okazują się następujące działania: 

-wzmocnienie połączenia krokwi w kalenicy  

-podparcie jętki 

-zakotwiczenie dolnego końca krokwi 

Typologia konstrukcji dachowych 

Bogactwo wyboru konstrukcji dachowych sprawia, że istnieje tak wiele różnorodnych domów. Każda z nich ma szansę zaspokoić potrzeby inwestorów. Każda konstrukcja odznacza się swoimi indywidualnymi zaletami, o których szerzej opowiemy w dalszej części artykułu. Przedstawimy również dokładną typologię opisywanych konstrukcji. 

Swoistym klasykiem konstrukcji jest dach dwuspadowy, który zawsze jest w modzie. W tym przypadku mówimy o dachu, który składa się z dwóch nachylonych połaci z miejscem spotkania na centralnym grzbiecie. Jego najsilniejszymi zaletami są łatwość wykonania oraz klimatyczny uniwersalizm, ponieważ dachy dwuspadowe doskonale poradzą sobie w obszarach silnie nasłonecznionych, jak i tych, gdzie widoczna jest dominacja opadów śniegu. 

W celu zapewnienia swojemu domowi większej złożoności, warto sięgnąć po dach wielospadowy. Stanowi on połączenie większej ilości nachylonych połaci. Konstrukcja tego typu spełni oczekiwania inwestorów, którzy marzą o budynku utrzymanym w ramach nietypowego kształtu. To także dach, który usatysfakcjonuje miłośników tradycji. 

Dla pragnących funkcjonalnego zagospodarowania poddasza, rekomendujemy dach mansardowy. Jest to konstrukcja, w której dominują strome połacie dachowe, zwieńczone łagodnym nachyleniem u dołu. Gdy wybierzemy dach tego typu, bez większych problemów zmienimy poddasze w naszą nową pracownię.  

Piewcy nowoczesności powinny zwrócić uwagę na dach płaski, który daje bardzo dużo ciekawych możliwości. Mająca postać delikatnie nachylonej połaci konstrukcja oferuje bardzo duże pole do popisu, w kwestii zagospodarowania przestrzeni na dachu. Przykładowo, gdy wybierzemy dach płaski, nie będzie problemu ze zrealizowaniem na nim pięknego ogrodu.  

Dużo możliwości oferuje również dach łukowy, który pozwala nam na dobranie stopnia ostrości połaci. Dachy tego typu często spotykane są w budownictwie przemysłowym. Przejść obojętnie nie da się również obok dachu namiotowego, w którym połacie nachylają się do góry. Godny naszej uwagi okazuje się także dach kopertowy, który odznacza się wysoką odpornością na oddziaływanie negatywnych warunków atmosferycznych oraz skutecznie chroni przed nimi domowników. Konstrukcja tego typu ma bardzo ciekawą postać, ponieważ opisywany przypadek oferuje odrębną połać każdej ścianie naszego budynku. 

Jak poradzić sobie z montażem blachodachówek ciętych na wymiar? 

Proces montażowy jest kluczowy dla właściwego funkcjonowania naszego dachu. Warto prześledzić go krok po kroku, by ustrzec się wszelkich błędów. Nasze działania powinny rozpocząć się od sprawdzenia więźby dachowej, przyjrzenia się jej z bliska oraz ocenienia, czy została ona prawidłowo wykonana. Gdy już więźba dachowa uzyska od nas pozytywną notę, możemy przejść do dalszego działania w postaci rozstawienia krokwi oraz sprawdzenia odpowiednich dla wiatrownic długości. W drugim etapie montażowym następuje również instalacja rynien. Trzeci etap jest związany z foliowaniem kosza. Proces ten otwiera przybicie desek koszowych, a zamyka mocowanie i układanie membrany w kalenicy. Potem możemy przejść do foliowania połaci i układania podkonstrukcji. To również moment, w którym możemy zająć się nakładaniem na membranę taśmy dwustronnej. Dotarliśmy do punktu, w którym musimy zamocować krokwie. Rozmieszczamy je w optymalnych odległościach oraz, przy pomocy zszywek, pokrywamy membraną. Powoli zbliżamy się do zwieńczenia procesu montażowego. Kolejne etapy prac skupione będą wokół wentylacji połaci w okapie, foliowania kalenicy skośnej oraz komina, a także montażu rynienki odpływowej. Tak wygląda etap przygotowawczy. Teraz, bez większych problemów, możemy przystąpić do układania blachodachówki

Wybór konstrukcji dachu to pierwszy i najważniejszy wybór podjęty przed startem prac dekarskich. Jest on silnie związany, nie tylko z właściwym funkcjonowaniem dachu, ale również z jego estetycznymi walorami. Podczas selekcji konstrukcji, musimy mieć na uwadze wiele różnych czynników, zarówno tych zależnych od natury (klimat), jak i tych zależnych od nas (budżet). Gdy już dokładnie przyjrzymy się potencjalnym konstrukcjom, na pewno podejmiemy decyzję, która zagwarantuje nam wieloletnią satysfakcję oraz bezpieczeństwo. 

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%