Zamknij

Marnujemy jedzenie na potęgę! Te dane cię zaskoczą

06:43, 19.10.2024 red
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/ Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/
reo

Marnowanie jedzenia to wciąż duży problem w polskich gospodarstwach domowych, co potwierdza najnowszy raport "Nie Marnuj Jedzenia 2024" opublikowany przez Federację Polskich Banków Żywności. Skala zjawiska ma negatywne skutki nie tylko dla budżetów domowych, ale także dla środowiska.

Aż czterech na pięciu Polaków przyznaje, że w ich domach marnuje się jedzenie, a najczęściej wyrzucane są pieczywo, wędliny, warzywa i owoce.

Raport wskazuje, że rocznie w polskich domach marnuje się prawie 3 miliony ton żywności. Jednocześnie, jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, 6,6% Polaków żyje poniżej progu ubóstwa.

Badania przeprowadzone przez Banki Żywności na grupie 1000 osób pokazują, że 45% Polaków przyznaje się do wyrzucania jedzenia przynajmniej od czasu do czasu. Najczęściej do kosza trafia pieczywo (66% badanych), co związane jest z krótkim terminem przydatności tego produktu. Na liście często marnowanych produktów znalazły się również wędliny (36%), warzywa (34%) i owoce (30%).

Marnowanie jedzenia – problem społeczny i ekologiczny

– Marnowanie żywności to nie tylko problem ekologiczny, ale również społeczny i ekonomiczny. Każda porcja jedzenia, którą można byłoby przekazać potrzebującym, ma ogromną wartość – podkreśla Beata Ciepła, prezes zarządu Federacji Polskich Banków Żywności.

Organizacje, takie jak Banki Żywności, podejmują działania mające na celu ratowanie jedzenia i przekazywanie go osobom potrzebującym, jednak zmiany muszą zacząć się w domach, od świadomego planowania zakupów i odpowiedniego przechowywania produktów.

Inicjatywy przeciwdziałające marnowaniu

Również sieci handlowe, takie jak Lidl Polska, podejmują działania na rzecz zmniejszenia marnowania jedzenia.

– Zapobieganie marnowaniu żywności jest dla nas jednym z priorytetów. Realizujemy inicjatywy, które promują odpowiedzialną konsumpcję i przekazujemy produkty zbliżające się do końca terminu przydatności do organizacji charytatywnych – mówi Aleksandra Robaszkiewicz, dyrektorka ds. Corporate Affairs i CSR w Lidl Polska.

O Federacji Polskich Banków Żywności

Federacja Polskich Banków Żywności to organizacja pożytku publicznego zrzeszająca 32 Banki Żywności w całej Polsce. Każdy z nich codziennie odbiera ze sklepów i od producentów niesprzedane, dobre jakościowo produkty, które następnie trafiają do organizacji pomocowych, np. jadłodajni, Domów Pomocy Społecznej, świetlic środowiskowych, hospicjów, domów dziecka czy ośrodków wsparcia dla samotnych matek. Banki prowadzą także Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa, współfinansowany ze środków UE. Tylko w 2021 r. do osób potrzebujących udało się przekazać 58 tysięcy ton artykułów spożywczych.

(red)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%