Zamknij

Trwa spór o lekcje religii. Episkopat zapowiada kroki prawne!

13:34, 10.12.2024 Aktualizacja: 13:35, 11.12.2024
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/ Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/

Brak porozumienia w sprawie lekcji religii w szkołach. Episkopat krytykuje zmiany proponowane przez rząd i zapowiada podjęcie kroków prawnych.

Spór o lekcje religii w szkołach – brak porozumienia między rządem a Episkopatem

W poniedziałek w sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie odbyło się kolejne posiedzenie Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i KEP. Spotkanie miało na celu omówienie przyszłości lekcji religii w szkołach, jednak zakończyło się bez osiągnięcia porozumienia. Strona kościelna zapowiedziała podjęcie kroków prawnych wobec propozycji zmian naruszających obecnie obowiązujące przepisy.

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Propozycje Episkopatu

Episkopat zaproponował wprowadzenie zasady obligatoryjności nauczania religii lub etyki, argumentując, że to niezbędny element aksjologicznej formacji uczniów. W ramach kompromisu Kościół był gotów zgodzić się na stopniową redukcję godzin religii w szkołach ponadpodstawowych, pod warunkiem poszanowania praw katechetów. W szkołach podstawowych proponowano natomiast utrzymanie obecnego wymiaru godzin.

Strona kościelna stanowczo sprzeciwiła się redukcji lekcji religii do jednej godziny tygodniowo, jak również umieszczaniu tych zajęć na początku lub końcu planu lekcji. Hierarchowie podkreślili, że takie rozwiązania są dyskryminujące i mogą doprowadzić do destrukcji systemu nauczania religii w szkołach.

[ZT]13003[/ZT]

Religia w szkole – stanowisko rządu

Stronę rządową reprezentował minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak. Wcześniej, w lipcu, rząd znowelizował rozporządzenie dotyczące organizacji lekcji religii. Nowe przepisy umożliwiają łączenie grup dzieci z różnych klas na lekcjach religii oraz zakładają, że od przyszłego roku szkolnego nauka religii i etyki będzie odbywać się w wymiarze jednej godziny tygodniowo, umieszczonej na początku lub końcu planu lekcji.

Propozycja ta spotkała się z krytyką Episkopatu, który uważa, że takie zmiany ograniczają dostęp uczniów do zajęć i mogą być sprzeczne z zasadami równouprawnienia.

Kwestia lekcji religii w świetle europejskich standardów

Episkopat przypomniał, że nauczanie religii w szkołach to standard w większości krajów europejskich oraz ważny symbol wolności po 1989 roku. Przedstawiciele Kościoła podkreślili, że polski model edukacji religijnej nie powinien być marginalizowany i wzywali do większego poszanowania praw pracowników i uczniów.

Co dalej z lekcjami religii w szkołach?

Obie strony deklarują wolę dalszych rozmów, jednak spór o przyszłość lekcji religii w szkołach wydaje się zaostrzać. Episkopat zapowiedział, że wobec planowanych zmian podejmie kroki prawne w obronie obecnego systemu nauczania religii. Kolejne spotkania Komisji Wspólnej mają odbyć się w najbliższych miesiącach, jednak porozumienie w tej kwestii wciąż pozostaje niepewne.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%