Zamknij

15. Lubuska Brygada Obrony Terytorialnej ma Chorągiew i dwa bataliony

16:17, 24.11.2024 PAP Aktualizacja: 16:19, 24.11.2024
Skomentuj PAP PAP

W niedzielę 15. Lubuska Brygada Obrony Terytorialnej otrzymała Chorągiew Wojska Polskiego, a jej dowódca przejął dowodzenie nad dwoma lubuskimi batalionami lekkiej piechoty, podległymi dotąd 12. Wielkopolskiej Brygadzie OT. Apel z tej okazji odbył się w Gorzowie Wielkopolskim.

Podczas uroczystości na placu Grunwaldzkim dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. Krzysztof Stańczyk wręczył wspomnianą Chorągiew dowódcy lubuskiej brygady płk. Leszkowi Giergielewiczowi, a dowódca 12. Wielkopolskiej Brygady OT przekazał mu dowodzenie nad dwoma batalionami, które znajdują się na Ziemi Lubuskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Chorągiew Wojska Polskiego jest znakiem jednostki wojskowej oraz symbolem sławy wojennej, tradycji, wierności, honoru i męstwa, których Ojczyzna wymaga od swoich żołnierzy.

"To bardzo ważne wydarzenie dla województwa lubuskiego, ale również dla Wojsk Obrony Terytorialnej, ponieważ dziś jest święto związane z przekazaniem pododdziałów, podporządkowaniem nowo formowanej 15. Lubuskiej Brygadzie OT. Tym samym zakończymy proces formowania Wojsk Obrony Terytorialnej w województwach. We wszystkich województwach będziemy mieli ten rodzaj wojsk" - powiedział PAP gen. Stańczyk.

Dodał, że żołnierze WOT nie muszą udowadniać swojej wartości i znaczenia dla kraju. "Pokazujemy to od początku naszej formacji, od początku naszego istnienia. Ostatnim taki przykładem jest powódź, gdzie jesteśmy obecni cały czas w rejonach dotkniętych powodzią" - zaznaczył gen. bryg. Stańczyk.

Dowództwo lubuskiej brygady będzie w Gorzowie Wlkp. Do czasu przygotowania niezbędnej ku temu infrastruktury będzie funkcjonowało w Skwierzynie.

"W Gorzowie będzie dowództwo 15. Lubuskiej Brygady OT. Dla nas to szalenie ważne i miasto Gorzów również chce w tym uczestniczyć. W związku z tym jesteśmy gotowi przekazać działkę o pow. 40 ha pod budowę dowództwa brygady, jak i wziąć na siebie odpowiedzialność za budowę takiego kompleksu wojskowego, dlatego, że samorząd może to zrobić bardzo szybko i sprawnie" - powiedział PAP prezydent Gorzowa Wlkp. Jacek Wójcicki.

Wojewoda lubuski Marek Cebula powiedział PAP, że województwo lubuskie zawsze wojskiem stało, czemu sprzyja jego charakterystyka, czyli brak dużych aglomeracji miejskich, a to stwarza dobre warunki do budowania zaplecza dla Wojska Polskiego.

[ZT]12763[/ZT]

"Musimy dzisiaj być gotowi na wszystkie scenariusze, które są możliwe, bo dzisiejszy świat jest bardzo niespokojny. Za naszą wschodnią granicą trwa regularna wojna i musimy zdać sobie z tego sprawę, że nie jesteśmy do końca bezpieczni (…) Dowództwo brygady OT będzie ulokowane tutaj w Gorzowie po to, żeby współdziałając z przedstawicielem rządu w terenie - wojewodą lubuskim, żeby brygada była gotowa do niesienia pomocy cywilom, ale i była w odwodzie wojsk operacyjnych" - dodał PAP wojewoda Cebula.

15. Lubuska Brygada OT formalnie rozpoczęła funkcjonowanie 2 września 2024 r., po wyznaczeniu na jej dowódcę płk. Leszka Giergielewicza. Docelowo ma liczyć około tysiąca żołnierzy, w ramach trzech batalionów lekkiej piechoty. Dwa z nich były dotąd podporządkowane 12. Wielkopolskiej Brygadzie OT - to sformowany w 2019 r. 151 batalion w Skwierzynie i 152 batalion w Krośnie Odrzańskim aktywny od 2022 r. Trzeci z batalionów ma znaleźć się na południu woj. lubuskiego.

Dowódca lubuskiej brygady Leszek Giergielewicz służbę w wojsku rozpoczął w 1997 r. w Pułku Specjalnym w Lublińcu, późniejszej Jednostce Wojskowej Komandosów. Uczestniczył w misjach w Iraku, Pakistanie i Afganistanie. W 2004 r. został ranny podczas operacji w Karbali, w Iraku.

"Moim priorytetem na najbliższe miesiące jest dynamiczny rozwój, tak aby Brygada napełniała się stanami osobowymi. Jest to kluczowy czynnik z punktu widzenia zdolności do wykonywania zadań bojowych oraz kryzysowych. Zależy mi na szybkim ukompletowaniu Brygady tak, aby Lubuszanie odczuli i zobaczyli, że w końcu mają swoją Brygadę, na którą mogą liczyć" - powiedział płk Giergielewicz.

Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) to obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Wojsk Specjalnych i Marynarki Wojennej piąty rodzaj Sił Zbrojnych RP stanowiący komplementarną częścią potencjału obronnego Polski. Służba w WOT umożliwia zachowanie balansu pomiędzy życiem prywatnym, zawodowym a służbą Ojczyźnie.

Oprócz zadań związanych z udziałem w potencjalnych konfliktach zbrojnych i obronie kraju, ten rodzaj wojsk wspiera regionalne i lokalne władze w zarządzaniu kryzysowym współpracując z innymi służbami podczas klęsk żywiołowych i innych zagrożeń.(PAP)

mmd/ mhr/ jann/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%