Zamknij

Pierwsze wozy bojowe Borsuk dla Polskiej Armii. Zamiast 1000 tylko 111 szt

15:38, 27.03.2025 Aktualizacja: 06:35, 28.03.2025
Skomentuj PAP PAP

Uroczyste podpisanie umowy zaplanowane jest w czwartek w Wojskowym Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie

Uroczyste podpisanie umowy na dostawę pierwszych bojowych wozów piechoty Borsuk dla Wojska Polskiego odbędzie się w czwartek w Warszawie.  W przyszłości Borsuki mają stać się jednym z podstawowych typów sprzętu wojska, zastępując m.in. wysłużone BWP-1

Jak wynika z nieoficjalnych informacji, ma chodzić o 111 wozów, które wraz z dostarczonymi do tej pory 5 prototypami staną się docelowo wyposażeniem dla dwóch batalionów piechoty zmechanizowanej. Polskie Radio informowało ponadto w środę, że pierwsze kilkanaście sztuk pojazdów ma zejść z linii produkcyjnej jeszcze w tym roku, a kontrakt będzie wart około 5 mld zł.

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Umowę ramową na ponad tysiąc bojowych wozów piechoty Borsuk i niemal 400 wozów specjalistycznych na tym samym podwoziu podpisał w lutym 2023 r. ówczesny szef MON Mariusz Błaszczak. Borsuki mają zastąpić powszechnie używane do tej pory w Wojsku Polskim BWP-1 - przestarzałe poradzieckie konstrukcje z lat 60, które do tej pory nie doczekały się żadnej głębszej modernizacji.

W czwartek ma zostać podpisana pierwsza umowa wykonawcza - czyli umowa z zapewnionym finansowaniem, które faktycznie pozwoli na rozpoczęcie produkcji wozów i wdrażania ich do armii. Z różnych względów - m.in. kwestii finansowania czy spraw technicznych jej zawarcie przeciągało się od wielu miesięcy.

Według planu ma to być jednak dopiero pierwsza z umów, gdyż wskazywane potrzeby - odzwierciedlone m.in. w liczbach z umowy ramowej - opiewają na łącznie ponad tysiąc maszyn.

Wyprodukowany przez Hutę Stalowa Wola BWP Borsuk oparty jest na uniwersalnej, modułowej platformie gąsienicowej (UMPG), wyposażony jest w zdalnie sterowany system wieżowy (ZSSW-30). Załogę stanowi 3 żołnierzy: dowódca, operator uzbrojenia oraz kierowca. Pojazd jest przeznaczony do transportu 6 żołnierzy w rejon pola walki, przy zapewnieniu odpowiedniego poziomu ochrony, jest - zgodnie z wymaganiami wojska - przystosowany m.in. do pokonywania przeszkód wodnych.

[ZT]14617[/ZT]

Prędkość maksymalna podczas przemieszczania się po drogach utwardzonych wynosi 65 km/h, a pływania 8 km/h. Masa bojowa pojazdu w wariancie podstawowym wynosi 28 ton.

Bardzo ważnym elementem Borsuka jest opracowany przez Hutę Stalowa Wola S.A. wraz z WB Electronics S.A., zdalnie sterowany system wieżowy (ZSSW-30), którego główne uzbrojenie stanowi armata automatyczna Bushmaster Mk.44S. Umożliwia ona prowadzenie ognia z wykorzystaniem pięciu różnych typów amunicji, w tym amunicji programowalnej. Uzbrojenie pomocnicze, zintegrowane z wieżą, stanowi sprzężony z armatą zmodyfikowany 7,62 mm karabin maszynowy UKM-2000C. Dodatkowe uzbrojenie stanowi ponadto podwójna wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych.

Wozy bojowe piechoty to jedne z podstawowych typów pojazdów wykorzystywanych przez współczesne armie - to opancerzone i uzbrojone w różną broń - np. armatę automatyczną, wyrzutnie przeciwlotnicze i przeciwpancerne oraz karabiny maszynowe pojazdy na kołach lub gąsienicach, których głównym zadaniem jest transport żołnierzy piechoty i wsparcie ich na polu bitwy. W Wojsku Polskim obecnie brak tego typu nowoczesnych pojazdów, a najbardziej rozpowszechnione pozostają BWP-1.(PAP)

mml/ par/

 

 

Chcesz wesprzeć działalność wdrawskupomorskim.pl?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 

[ZT]14627[/ZT]

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%