Zamknij
REKLAMA

Artyleria rakietowa w rękach REZERWISTÓW

19.50, 27.11.2022 Tomasz Jasyk [Magazyn Drawski] Aktualizacja: 20.46, 27.11.2022
Skomentuj 5 Lubuski Pułk Artylerii
REKLAMA

Miniony tydzień na obiektach Centrum Szkolenia Bojowego Drawsko minął na intensywnym szkoleniu pododdziałów różnych jednostek wojskowych - głównie należących do 12 Dywizji Zmechanizowanej.

Naszą uwagę zwrócił szczególny rodzaj jednostki który swoimi działaniami był słyszany nawet w dużej odległości od Poligonu Drawskiego.

BÓG WOJNY - czyli artyleria (artyleria rakietowa) która jest najważniejszą na polu walki - to drugi, co do wielkości rodzaj wojsk wśród wojsk lądowych POLSKIEJ ARMII.

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Na poligonie drawskim swoje szkolenie doskonaliło kilkuset żołnierzy REZERWY 5 Lubuskiego Pułku Artylerii z Sulechowa. Kilkanaście dni przygotowań na obiektach Centrum Szkolenia Bojowego Drawsko został zwieńczony treningiem z kierowania ogniem używając ostrej amunicji.

Jak poinformował naszą redakcji oficer prasowy 5 Lubuskiego Pułku Artylerii – mjr Zbigniew Płaczkiewicz :

"... Artyleryjskie zmagania, które miały miejsce w Centrum Szkolenia Bojowego Drawsko, zostały wysoko ocenione przez przełożonych i warto podkreślić że wszystkie zadania od A do Z zostały wykonane samodzielnie przez samych żołnierzy rezerwy. Zawodowi instruktorzy wojskowi byli tylko obserwatorami co jest bardzo rzadko spotykane w trakcie szkolenia umiejętności rezerwistów. Cieszymy się że świadomość bycia żołnierzem i wykonywania obowiązków względem ojczyzny jest coraz bardziej dojrzalsza ..."

Zadania ogniowe wykonywane były za pomocą wyrzutni rakietowych typu BM-21.

Polowa wyrzutnia rakietowa skonstruowana w latach 60. Podobnie jak inne typy wyrzutni artyleryjskich BM-21 jest przeznaczona do rażenia celów powierzchniowych – środków ogniowych piechoty, stanowisk ogniowych artylerii, sprzętu bojowego w rejonach ześrodkowania oraz umocnień polowych. BM-21 posiada 40 (4x10) prowadnic rurowych zainstalowanych na zmodyfikowanym podwoziu samochodu Ural-375D (6x6). Standardowym typem pocisku wystrzeliwanego z BM-21 jest M-21OF z głowicą odłamkowo-burzącą. Ma on masę 66 kg i długość 2870 mm. Jego donośność wynosi 20 400 m.

(Tomasz Jasyk [Magazyn Drawski])
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%