Zamknij
REKLAMA

"Big Red One" będzie ćwiczyć na DRAWSKIM POLIGONIE

16.07, 09.12.2022 Tomasz Jasyk [Magazyn Drawski] Aktualizacja: 16.11, 09.12.2022
Skomentuj Zdjęcie: Tomasz Jasyk [Magazyn Drawski]
REKLAMA

Od kilku dni na poligon Centrum Szkolenia Bojowego Drawsko dociera ciężki sprzęt będącego wyposażeniem słynnej 1. Dywizji Piechoty, zwanej potocznie "Big Red One" ("Duża Czerwona Jedynka").  To kolejna rotacja wojsk US Army w ramach operacji Atlantic Resolve która będzie trwać do dziewięciu miesięcy.

Czołgi M1 A1 Abrams, bojowe wozy piechoty M2 Bradley, pojazdy typu M 113, M88 Hercules - pojazd ewakuacji technicznej przyjechały do Drawska Pomorskiego koleją z portu w Gdyni. Transportem kołowym dotrze również lżejszy sprzęt - pojazdy logistyczne, ciężarówki i pojazdy dyspozycyjne itp.

1. Dywizja Piechoty armii Stanów Zjednoczonych, została sformowana w czasie I wojny światowej i jest najstarszą działająca bez przerwy dywizją US Army. Przez przeszło sto lat działalności żołnierze dywizji brali udział w działaniach na frontach obydwu wojen światowych, wojny w Wietnamie, wojen w Zatoce Perskiej oraz na Bałkanach. Od 2006 roku "Big Red One" stacjonuje w Fort Riley w stanie Kansas.

Po aneksji przez Rosję Krymu w 2014 roku Stany Zjednoczone wystąpiły z inicjatywą zwiększenia obecności w Europie (European Reassurance Initiative - ERI). Elementem tych działań jest obecność sił USA także w tych regionach, gdzie wcześniej nie stacjonowały. Amerykańskie brygady pancerne przebywają w Polsce i innych krajach regionu rotacyjnie od stycznia 2017 roku w ramach operacji Atlantic Resolve. Stało się to w wyniku decyzji, ogłoszonych rok wcześniej, w trakcie szczytu NATO w Warszawie.

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

(Tomasz Jasyk [Magazyn Drawski])
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%