Zamknij

Po torach pamięci - do celu.

21:18, 30.12.2015
Skomentuj
"Historia wokół nas" to II edycja ogólnopolskiego konkursu zorganizowanego przez Fundację Macte Animo Ideą konkursu jest upowszechnienie w środowiskach lokalnych wiadomości o miejscach represji komunistycznych z lat 1944-1956 w najbliższej okolicy.

"Historia wokół nas" to II edycja  ogólnopolskiego konkursu zorganizowanego przez Fundację Macte Animo Ideą konkursu jest upowszechnienie w środowiskach lokalnych wiadomości
o miejscach represji komunistycznych z lat 1944-1956 w najbliższej okolicy.
 18 grudnia odbył się w Warszawie finał konkursu w którym wzięło udział 6  najlepszych zespołów z całego kraju . W gronie finalistów znaleźli się również uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Drawska Pomorskiego. Przedstawili efekt swojej  pracy w formie prezentacji. W ciągu kilku tygodni działań powstał bogaty materiał badawczy, któremu nadano tytuł - Po torach pamięci.
Ostatecznie jury konkursu przyznało I miejsce dla uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych
w Drawsku Pomorskim.
" Chłop kolektywny -sprawa drawska  " i  "Ostatni dzień wolności" , to również  tytuły filmów , które powstały  w trakcie projektu i wpisują  się w nową formę przekazu historycznego. Główną siłą przekazu jest wykorzystanie materiałów źródłowych  oraz wspomnień  świadków historii.
Zapraszamy do odwiedzenia profilu www.facebook.com/potorachpamieci/?fref=ts i strony  internetowej http://potorachpamieci.pl/ ,aby poznać bliżej szczegóły projektu.
 Ale młodzi realizatorzy na tym nie poprzestają. Jednym z najważniejszych celów jest upamiętnienie miejsca represji dokonywanych przez aparat bezpieczeństwa publicznego na terenie Drawska Pomorskiego. Tablica pamiątkowa może pojawić się na elewacji budynku przy ulicy Obrońców Westerplatte 9, kiedy o tym zadecydują  mieszkańcy wspólnoty mieszkaniowej.
Organizatorzy finału wybrali ,wyjątkowe miejsce na spotkanie młodzieży. Było  Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, położone na terenie twierdzy zbudowanej przez władze rosyjskie po stłumieniu powstania listopadowego, to jedno z najważniejszych miejsc polskiej martyrologii. Mieściło się w nim słynne carskie więzienie śledcze dla więźniów politycznych, bojowników o wyzwolenie narodowe i przemiany społeczne. Przewinęło się przezeń wiele wybitnych postaci naszej historii, wśród nich Romuald Traugutt, Józef Piłsudski, ks. Piotr Ściegienny, Jarosław Dąbrowski, Roman Dmowski i wielu innych. Kilkuset oddało życie na stokach Cytadeli. ,
Gratulacje dla Malwiny Jurczyk ,Joanny Szalangi , Kornela Romańskiego ,Tomasza Jakomulskiego ,Ernesta Groszka,  a także dla ich opiekuna - Romualda Kurzątkowskiego.

INFO: RK

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%