W dniach 13-15 kwietnia w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych zostały zorganizowane zajęcia z Kształcenia Obywatelskiego w oparciu o podróż historyczno - wojskową. Proces ten kształtuje kompetencje zawodowe i społeczne żołnierzy, umożliwia bezpośrednie obcowanie z przeszłością, co pozwoliło poszerzyć wiedzę i zrozumieć znaczenie tradycji.
W przedsięwzięciu udział wzięła kadra komendy poligonu drawskiego. Żołnierze CSWL w pierwszym dniu Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach. Uwagę na siebie zwracały "czarne Wołgi" stojące w jednym garażu wraz z Chevroletem Impala którego Ed Cole, główny technik Chevroleta pod koniec lat 50. określił jako model "prestiżowy samochód w zasięgu przeciętnego amerykańskiego obywatela". Nie zabrakło również przysłowiowej perełki tj. najstarszego samochodu w Polsce - 1897 J.A.G. z silnikiem jedno cylindrowym który potrafił rozpędzić się do 15km/h. Paliwem używanym do napędu tego pojazdu była nafta, którą można było kupić w Aptekach. Co kilka kilometrów kierowca musiał się zatrzymać by rozebrać silnik i go nasmarować. Podczas kolejnego dnia podróży uczestnicy zwiedzili Salę Tradycji CSŁiI w Zegrzu, Muzeum Wojska Polskiego oraz Powstania Warszawskiego. Muzeum Wojska Polskiego to powszechnie znana placówka muzealna, która gromadzi, opracowuje naukowo i eksponuje muzealia wojskowo- historyczne. Muzeum powstało 22 kwietnia 1920 roku, dekretem Naczelnego Wodza, Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. Jego organizatorem i pierwszym dyrektorem był płk Bronisław Gembarzewski. W chwili obecnej w zbiorach muzealnych znajduje się ponad 250 tys. eksponatów, które wciąż powiększają się o nowe zakupy oraz liczne dary. Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowało także bogatą ofertę edukacyjną.
Ekspozycja przedstawia walkę i codzienność powstania na tle okupacji, poprzez ukazanie złożonej sytuacji międzynarodowej, aż po powojenny terror komunistyczny i losy powstańców w PRL. W ostatnim dniu podróży historyczno wojskowej żołnierze CSWL zapoznali się z Twierdzą Modlin. Położenie Modlina, u zbiegu rzek Wisły, Narwi i Wkry nadawało temu miejscu wybitne walory obronne. Znaczenie tego miejsca docenił już król szwedzki Karol Gustaw, zakładając tu obóz warowny o narysie gwiazdy czteroramiennej tzw. "Bugskansen", który przetrwał aż do 1660r. W 1806r. Napoleon, dążąc do rozciągnięcia swych wpływów na wschodzie Europy, tworzy Księstwo Warszawskie. Rozpoczyna budowę na terytorium Księstwa szeregu twierdz. Wstępną decyzję o budowie twierdzy w Modlinie, podejmuje Napoleon, w grudniu 1806r. w czasie pobytu w Poznaniu. Pomimo to, że program podróży był bardzo intensywny , jej uczestnicy uznali wyjazd za bardzo udany. Zajęcia przybliżyły im nie tylko historię, ale również współczesne dzieje oręża wojskowego.
Pełna galeria zdjęć dostępna TUTAJ
Tekst: chor. Marcin Czerwiński Zdjęcia:chor. Marcin Czerwiński oraz st. chor. sztab. Marek Kowalik INFO
Pełna galeria zdjęć TUTAJ
REKLAMA:
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz