Za kierownicą znajdował się młody mężczyzna, który jak się okazało miał zaledwie 17 lat i pochodził z Goleniowa.
Już podczas pierwszej rozmowy z policjantami dało się wyczuć od niego silną woń alkoholu. W związku z tym został poddany badaniu alkomatem, który wykazał 0,75 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, co odpowiada niemal 1,6 promila. W rozmowie z policjantami 17-latek przyznał, że wcześniej wypił około pół litra alkoholu wysokoprocentowego. Co więcej – prowadził samochód bez wiedzy właścicielki pojazdu, którą okazała się jego matka. Bez jej zgody zabrał kluczyki i wyruszył w drogę, nie posiadając żadnych uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi.
Takie zachowanie to przykład skrajnej nieodpowiedzialności.
Alkohol w organizmie znacząco obniża zdolność reakcji, ocenę sytuacji i koordynację – stwarzając zagrożenie nie tylko dla kierującego, ale i dla innych uczestników ruchu.
[ZT]15970[/ZT]
Dodatkowym problemem jest fakt, że 17-latek nie posiadał prawa jazdy. Nie tylko nie miał formalnych uprawnień, ale – co równie istotne – nie przeszedł obowiązkowego szkolenia, egzaminów i nie zna obowiązujących przepisów drogowych. Takie osoby nie powinny siadać za kierownicą – zagrażają sobie i innym. Warto również przypomnieć, że w polskim prawie osoba, która ukończyła 17 rok życia i popełni czyn zabroniony, odpowiada już jak osoba dorosła. To mit, że niepełnoletni są „chronieni” przed konsekwencjami prawnymi.
Każdy z nas odpowiada za swoje czyny – a w tym przypadku 17-latek odpowie przed sądem za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości oraz za kierowanie pojazdem mechanicznym bez wymaganych do tego uprawnień.
Policja apeluje do wszystkich kierowców – nigdy nie wsiadajcie za kierownicę po spożyciu alkoholu i nie pozwalajcie na to innym. Nawet jedna nieprzemyślana decyzja może skończyć się tragedią.
[ZT]15956[/ZT]
[ALERT]1752486293445[/ALERT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz