Zarząd Dróg i Transportu na wniosek właściciela Związkowca zamknął dla ruchu chodnik i ścieżkę rowerową przy ul. Zwycięstwa na odcinku 72 m biegnącym wzdłuż placu budowy. Na razie zgoda została wydana na trzy dni, od 24 do 26 marca.
W poniedziałek ruszyła rozbiórka Związkowca, najwyższego budynku w Koszalinie. Na miejscu pracuje ciężki sprzęt. Teren robót wraz z przyległym parkingiem jest ogrodzony.
Związkowiec rozbierany jest od najwyższej kondygnacji, piętro po piętrze.
[FOTORELACJA]3067[/FOTORELACJA]
Prawomocną decyzję pozwalająca na rozbiórkę Związkowca, którego właścicielem jest warszawska firma, wojewoda zachodniopomorski wydał z końcem stycznia 2025 r.
Związkowiec miał zniknąć z mapy ścisłego centrum wiosną 2024 r. W drugiej połowie lutego 2024 r. Wydział Architektury i Urbanistyki Urzędu Miejskiego w Koszalinie wydał pozytywną decyzję w sprawie jego rozbiórki. Zaskarżyli ją do wojewody zachodniopomorskiego mieszkańcy jednej z sąsiednich wspólnot mieszkaniowych.
Właściciel Związkowca zgodnie z prawem mógł usuwać elementy zagrażające bezpieczeństwu osób i rozebrać przybudówkę i to zrobił. Miał jednak w ocenie skarżących zabrać się także do rozbiórki ścian głównego budynku, a na to już potrzebował pozwolenia.
Przebieg prac kontrolował nadzór budowlany. W drugiej połowie marca ub.r. nakazał wstrzymanie robót do czasu uzyskania prawomocnego pozwolenia na rozbiórkę. Gdy to nie poskutkowało, o możliwości popełnienia przestępstwa została zawiadomiona prokuratura. Wszczęła śledztwo i włączyła się w postępowanie administracyjne.
[ZT]14566[/ZT]
Z początkiem kwietnia 2024 r. wojewoda zachodniopomorski uchylił wydaną przez magistrat zaskarżoną decyzję o rozbiórce. Procedura uzyskania pozwolenia na te roboty wróciła do punktu wyjścia, przy czym inwestor został zobowiązany do przedłożenia dodatkowych ekspertyz. Latem Prokuratura Okręgowa w Koszalinie po uzyskaniu opinii biegłych, którzy wykluczyli niebezpieczeństwo zawalenia się Związkowca, umorzyła śledztwo.
We wrześniu magistrat ponownie wydał zgodę na rozbiórkę budynku. Tę decyzję prokuratura, będąca stroną w postępowaniu administracyjnym, zaskarżyła do wojewody zachodniopomorskiego, który 30 stycznia 2025 r. skargi nie uwzględnił i decyzję koszalińskiego urzędu miasta utrzymał w mocy. Prokuratura nie skorzystała z prawa do złożenia skargi.
Trzynastokondygnacyjnego Związkowca oddano do użytku w 1972 r. Budynek nazwę zawdzięcza temu, że to w nim ulokowano m.in. biura związków zawodowych. Przez wiele lat na jego ostatnim piętrze była kawiarnia z tarasem. Zgodnie z obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania w miejscu Związkowca będzie mógł powstać obiekt do pięciu kondygnacji, z przeznaczeniem na usługi.
31 stycznia br. podczas konferencji prasowej prezydent Koszalina Tomasz Sobieraj poinformował o deklaracji złożonej właścicielowi Związkowca. Miała dotyczyć przystąpienia do zmiany planu przestrzennego zagospodarowania tak, by na tej konkretnej działce można było budować wyżej. (PAP)
ing/ joz/
[ZT]14541[/ZT]
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu wdrawskupomorskim.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz