Dwa tygodnie temu 13-latek jadący hulajnogą w Sierakowicach na Kaszubach przewrócił się i uderzył głową w jezdnię. Kilka dni później zmarł w szpitalu.
Specjalista chirurgii szczękowo-twarzowej, dr Adam Michcik z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, podkreślił w rozmowie z PAP, że obok urazów kończyn złamania w obrębie części twarzowej czaszki stanowią najczęstsze obrażenia pacjentów po wypadkach na hulajnogach.
Specjalista chirurgii szczękowo-twarzowej dr n. med. Adam Michcik z Kliniki Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku przyznał w rozmowie z PAP, że elektryczne hulajnogi rozwijające dużą prędkość to niezwykle niebezpieczny środek transportu.
"Małe koła niedające dobrej stabilności podczas jazdy oraz zazwyczaj słabe hamulce stanowią niebezpieczną mieszankę sprzyjającą licznym i groźnym wypadkom. W związku z rozpowszechnieniem się tego środka lokomocji, zwłaszcza wśród dzieci, zauważamy zwiększoną liczbę pacjentów z urazami części twarzowej czaszki" - stwierdził Michcik.
Podkreślił, że obok urazów kończyn to właśnie złamania w obrębie części twarzowej czaszki stanowią najczęstsze obrażenia, z jakimi spotykają się lekarze wśród pacjentów po wypadkach na hulajnogach.
"Najczęściej występują złamania żuchwy, wyrostka kłykciowego, szczęki, oczodołów i rozległe, wieloodłamowe złamania wielu kości części twarzowej czaszki" - wyliczył.
Przyznał, że obrażenia osoby jadącej bez kasku po uderzeniu w podłoże zależą od siły urazu.
"W najlepszym wypadku będą to rany tkanek miękkich twarzy, często pozostawiające trwałe blizny" - stwierdził.
Dodał, że najczęściej są to jednak złamania wymagające operacji, a w razie silniejszego urazu może dojść do zagrażających życiu powikłań wewnątrzczaszkowych.
[ZT]15906[/ZT]
Dr Michcik zauważył, że niezależnie od zabezpieczeń elektryczna hulajnoga pozostanie niebezpiecznym środkiem transportu. Jego zdaniem bez wątpienia kask powinien być obowiązkowy, ale nigdy nie zastąpi rozsądku i przestrzegania zasad ruchu.
"Należy również zwrócić uwagę, że standardowe kaski rowerowe osłaniają tylko mózgoczaszkę. Tymczasem kaski szczękowe chroniące również twarzoczaszkę wydają się być bezpieczniejszą alternatywą dla hulajnogistów. Obserwując leczonych w Klinice Chirurgii Szczękowo-Twarzowej UCK Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego pacjentów po tego typu urazach, zauważamy tendencję do zwiększania się rozległości urazów, co wynika zapewne ze stosowania coraz mocniejszych silników i uzyskiwania przez hulajnogi coraz wyższych prędkości" - stwierdził lekarz.
Przyznał też, że sam nie jeździ na hulajnodze i nie pozwala na niej jeździć swoim dzieciom, bo jego zdaniem to niebezpieczny środek transportu. Jednocześnie uważa, że ustawodawca powinien wprowadzić bezwzględny nakaz jazdy w kasku dla użytkowników hulajnóg dla poprawy bezpieczeństwa osób użytkujących ten środek transportu. (PAP)
kszy/ joz/ lm/
[ZT]15904[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz