W ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy znajdziemy zasady dotyczące zasiłku dla bezrobotnych. Jak sama nazwa wskazuje, z takiej opcji skorzystać mogą osoby bezrobotne po spełnieniu określonych warunków i zapisaniu się z urzędzie pracy. Ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych? Co trzeba wiedzieć w tym temacie?
Dla kogo zasiłek dla bezrobotnych? To rozwiązanie dostępne dla bezrobotnych za każdy dzień kalendarzowy od dnia zarejestrowania się w powiatowym urzędzie pracy. Pomoc pieniężna przyznawana jest wtedy, gdy nie ma propozycji zatrudnienia, stażu, szkolenia, przygotowania zawodowego, robót publicznych lub prac interwencyjnych oraz w okresie 18 miesięcy przed dniem zarejestrowania, łącznie przez co najmniej 365 dni. Cenne informacje na ten temat znajdziemy w serwisie Poradnik Pracownika.
Oczywiście dokładne zasady przyznawania zasiłku znajdują się w przepisach prawnych, z którymi warto się zapoznać. Do okresu uprawniającego do wsparcia finansowego, od którego zależy okres pobierania zasiłku i jego wysokość, zaliczamy także wskazane w ustawie okresy.
Jaka jest wysokość zasiłku dla bezrobotnych? Osoba bezrobotna, której łączne okresy uprawniające do zasiłku są mniejsze niż 5 lat, skorzysta z 80% kwoty zasiłku. Z kolei w razie okresu uprawniającego do zasiłku w wysokości co najmniej 20 lat, można liczyć na 120% kwoty zasiłku dla bezrobotnych. W każdym roku zasiłki te są waloryzowane (1 czerwca) o średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w roku poprzednim. Nie są dokonywane waloryzacje wtedy, gdy średnioroczny poziom tych cen zmniejszył się lub nie zmienił się. Warto zauważyć, że wysokość zasiłku od 1 czerwca 2024 roku jest następująca:
Wartości te są wypłacane w miesięcznych okresach z dołu. W przypadku niepełnego miesiąca, trzeba podzielić kwotę zasiłku przez 30 i pomnożyć przez liczbę dni kalendarzowych w okresie uprawniającym do zasiłku. Nie zapominajmy także o odsetkach ustawowych za opóźnienie, jeśli urząd pracy nie dokona wypłaty w terminie z przyczyn niezależnych od uprawnionej osoby.
Jak długo istnieje możliwość pobierania zasiłku dla bezrobotnych? Jeśli stopa bezrobocia w danym obszarze 30 czerwca roku poprzedzającego dzień nabycia prawa do pomocy finansowej nie przekracza 150% przeciętnej stopy bezrobocia w Polsce, okres pobierania zasiłku wynosi 180 dni. Jednakże niekiedy jest to 365 dni, zgodnie z przepisami prawnymi.
Aby skorzystać z zasiłku dla bezrobotnych, trzeba podjąć kilka ważnych kroków. Są one następujące:
Pamiętajmy o tym, że zasiłek dla bezrobotnych nie jest przyznawany automatycznie, dlatego trzeba o niego wnioskować.
Utrata pracy zawsze jest stresującym wydarzeniem i wzbudza w nas wiele emocji. Możemy rozpocząć poszukiwania nowego zatrudnienia na własną rękę lub skorzystać z pomocy powiatowego urzędu pracy. W tym drugim przypadku mamy do dyspozycji zasiłek dla bezrobotnych, oczywiście po spełnieniu określonych wymogów.