Zamknij
REKLAMA

Fikcyjne faktury VAT. CBA zatrzymało cztery osoby - jedną z nich jest prezes spółki z Białogardu

09.04, 30.05.2022 Centralne Biuro Antykorupcyjne Aktualizacja: 12.50, 08.11.2022
Skomentuj Zdjęcie: CBA
REKLAMA

Cztery osoby wystawiające nierzetelne faktury w związku z projektami na modernizację sieci cieplnej zatrzymane przez CBA. Jedna z nich usiłowała wyłudzić 7 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Działania śledczych wstrzymały wypłatę środków. Działania śledczych wstrzymały wypłatę środków.

Delegatura CBA w Poznaniu pod nadzorem Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu prowadzi śledztwo dotyczące wystawiania faktur nie odzwierciadlających rzeczywistych zdarzeń gospodarczych w związku z realizacją projektów dotyczących modernizacji i rozbudowy sieci cieplnej.

Nowe postępowanie prowadzone przez CBA obejmuje lata 2018-2019 ma charakter ogólnokrajowy.


W związku z tą sprawą zatrzymano cztery osoby, które usłyszały już zarzuty w prokuraturze. Wśród zatrzymanych znalazł się przedsiębiorca oraz trzej prezesi spółek z Poznania, Szamotuł i Białogardu. Prokurator zastosował wobec wszystkich wolnościowe środki zapobiegawcze.

Wszystko wskazuje na to, że zatrzymani wystawiali i używali faktur, których łączna wartość przekraczała 10 mln złotych, poświadczając w nich nieprawdę, co do okoliczności mogących mieć znaczenie dla określenia wysokości należności publicznoprawnej i jej zwrotu w zakresie zobowiązań budżetowych z tytułu podatku od towaru i usług. Śledczy oszacowali, że w wyniku działania podejrzanych Skarb Państwa mógł ponieść straty w wysokości co najmniej 1,8 mln zł.

Ustalenia śledczych wskazują ponadto, że prezes poznańskiej spółki działając w celu uzyskania dofinansowania w wysokości ponad 2 mln zł wprowadził w błąd pracowników NFOŚiGW, co do zakresu robót wykonywanych w ramach umowy o dofinansowanie dotyczące Projektu "Modernizacja i rozbudowa Miejskiej Sieci Ciepłowniczej w Szamotułach".


Ponadto usiłował wyłudzić ponad 7 mln zł z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju składając wniosek o dofinansowanie projektu. Zgromadzony w sprawie materiał dowodowy świadczy o tym, że wnioskując o dofinansowanie przedłożył poświadczający nieprawdę dokument, w postaci rachunku zysków i strat spółki, wprowadzając w błąd pracowników ministerstwa co do sytuacji finansowej spółki. Podejrzany nie osiągnął zamierzonego celu z uwagi na ujawnione przez funkcjonariuszy CBA w Poznaniu nieprawidłowości w zakresie dokumentacji spółki, wstrzymanie wypłaty dofinansowania oraz wszczęcie przez prokuraturę śledztwa w tym zakresie.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Nie wykluczone są kolejne zatrzymania.

(Centralne Biuro Antykorupcyjne)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%