Zamknij
REKLAMA

Otwarte Dni Koszar - Drawsko Pom.

16.58, 25.10.2014 Aktualizacja: 10.29, 28.10.2014
Skomentuj
REKLAMA
Dziś od godziny 10.00 na rampie kolejowej w Drawsku Pomorskim przy drodze w kierunku Kalisza Pomorskiego w ramach otwartych dni koszar można było zapoznać się ze sprzętem bojowym który gości aktualnie na poligonie drawskim.

Dziś od godziny 10.00 na rampie kolejowej w Drawsku Pomorskim przy drodze w kierunku Kalisza Pomorskiego w ramach Otwartych Dni Koszar można było zapoznać się ze sprzętem bojowym który gości aktualnie na poligonie drawskim. Wielbiciele sprzętu wojskowego mogli pocieszyć swoje oko w szczegółach a sprzęt który rzadko gościł na naszym poligonie był możliwy do obejrzenia w sposób nieograniczony.

I tak - Jednostka Wojskowa z Oleszna zadysponowała jedynym w swoim rodzaju i jedyny taki sprzęt w Polsce a mianowicie laboratorium chemiczne i stację radiologiczną na podwoziu samochodu STAR 266. Do dyspozycji i obejrzenia udostępniony został ciężki wóz strażacki tejże jednostki wojskowej. Podobny bojowy wóz strażacki udostępniła Państwowa Straż Pożarna z Drawska Pomorskiego.

FOTO: góra STAR 266 laboratorium / poniżej wozy strażackie.  PEŁNA FOTO-GALERIA TUTAJ

W pokazach sprzętu włączył się nowoczesny zestaw patrolu saperskiego stacjonujący na codzień w Nadarzycach. Żołnierze zaprezentowali pojazd saperski TOPOLA - S. Pojazd przeznaczony do przewozu w jego wnętrzu 6 żołnierzy wraz z ekwipunkiem osobistym sapera. Najważniejszą jego cechą jest skrzynia ładunkowa w której zamontowany jest specjalny pojemnik przeciwodłamkowy przystosowany do przewożenia przedmiotów niebezpiecznych, których moc w wypadku detonacji nie jest większa od mocy wybuch 3,5 kg trotylu (luzem)! Ponadto samochód wyposażony jest: w łopaty saperskie, łom, oskarda, wykrywacz metalu, torby minerskiej, chorągiewki z mackami, kamizelki przeciwodłamkowe, bęben z magistralą, noszy na niewybuch, piła spalinowa, szelki do wspinaczki z liną, kaski ochronne, kombinezon EOD-9 z manipulatorem i wyciągarka samochodowa. Wymieniony zestaw zamontowywany został na podwoziu samochodu IVECO.

FOTO: Patrol rozminowania  PEŁNA FOTO-GALERIA TUTAJ

A teraz przejdziemy do ciężkiego sprzętu. BWP - 1 ( bojowy wóz piechoty ) to charakterystyczny i jeszcze standardowy gąsienicowy bojowy wóz opancerzony do przewożenia piechoty na pole walki lub jej ewakuacji. Sprzęt zadysponowała na pokaz Jednostka Wojskowa BUDOWO koło Złocieńca. Załogę BWP-1 tworzą: dowódca , działonowy-operator, kierowca i ośmiu żołnierzy piechoty. Standardowe wyposażenie bojowe to armatka 73 mm 2A28 Grom na obracanej wieży i sprzężone z nią działko PKT oraz zamontowana nad lufą armaty, wyrzutnia kierowanych pocisków przeciwpancernych 9M14M Malutka. Dla porównania sprzętu można było obejrzeć zachodni odpowiednik bojowego wozu piechoty a był nim amerykański gąsienicowy bojowy wóz piechoty M2 Bradley. (Różnica widoczna gołym okiem - opancerzenie i wyposażenie! ) Załogę M2 tworzy dowódca, działonowy, kierowca i sześciu żołnierzy desantu. W wieży znajduje się zasadnicze uzbrojenie wozu: 25 mm armata automatyczna M242 Bushmaster i sprzężony z nią karabin maszynowy M240C Uzbrojenie jest stabilizowane. Armata M242 posiada system podwójnego zasilania. Z boku wieży znajduje się podwójna wyrzutnia ppk BGM-71 TOW. Z przodu wieży są mocowane wyrzutnie granatów dymnych M257 (2 x 4). Poza wyrzutniami granatów dymnych wóz wyposażony jest w termiczną aparaturę dymotwórczą.

FOTO: góra BWP - 1 / poniżej M2 Bradley  PEŁNA FOTO-GALERIA TUTAJ

Amerykanie którzy goszczą na poligonie drawskim przedstawili również nieuzbrojony gąsienicowy opancerzony transporter zabezpieczenia medycznego M113.

No i na koniec prezentujemy prezentowany na pokazie sławny M1 ABRAMS - podstawowy amerykański czołg III generacji. Głównym uzbrojeniem wersji M1 jest działo M68A1 105 mm ( lub 120 mm - w zależności od wersji czołgu) oraz dodatkowo Abrams jest wyposażony w trzy karabiny maszynowe: 12,7 mm karabin maszynowy M2 zamontowany przy włazie dowódcy. Karabin ten posiada celownik o 3-krotnym powiększeniu , 7,62 mm karabin maszynowy M240 zamontowany przy włazie ładowniczego na ruchomym wózku i 7,62 mm karabin maszynowy M240 sprzężony i umieszczony współosiowo z głównym działem. Na wieży zamontowane są także dwie wyrzutnie granatów dymnych, a silnik może być użyty w celu postawienia zasłony dymnej.

FOTO: góra M 113 / poniżej M1 ABRAMS  PEŁNA FOTO-GALERIA TUTAJ

Tak pokrótce mogę opisać to co prezentowane było dziś na otwartych dniach koszarów a i każdy mógł przyjść, zobaczyć to wszystko na własne oczy a nawet dotknąć i wejść do każdego wozu bojowego. Żołnierze przyjaźnie nastawieni życzliwie pomagali każdemu chętnemu zwiedzającemu. Ponadto Ośrodek Kultury w Drawsku Pomorskim rozstawił scenę z której rozbrzmiewała znakomita muzyka podawana przez djejów.

ZAPRASZAM DO PEŁNEJ FOTO-GALERII TUTAJ

Tekst i zdjęcia Tomasz Jasyk

 

 

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%