Zamknij
REKLAMA

Nowy system symulacji laserowej testowany na DRAWSKIM POLIGONIE

18.02, 22.11.2022 Oficer Prasowy 1 BLog kpt. Justyna Kwiatkowska Aktualizacja: 18.58, 22.11.2022
Skomentuj Zdjęcia: A. Wolska
REKLAMA

1 Pomorska Brygada Logistyczna jako pierwsza jednostka w Polsce testuje w realnym działaniu System Symulacji Laserowej GAMER, który wchodzi na użytek do Sił Zbrojnych.

Na podstawie kontraktu podpisanego 7 września 2021 r. podczas XXIX Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach pomiędzy Agencją Uzbrojenia a szwedzką firmą system zostanie dostarczany do ośrodków szkolenia poligonowego od marca 2023 r. do marca 2024 r.

System szkoleniowy typu GAMER zaliczany jest do kategorii symulacji rzeczywistej. Kompleksowy System Symulacji Pola Walki (KSSPW) przewidziany jest do instalacji na terenie Centrum Szkolenia Bojowego w Drawsku, zaś w Żaganiu, Orzyszu, Wędrzynie i Nowej Dębie żołnierze wykorzystywać będą Laserowe Symulatory Strzelań (LSS).

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Zakupione systemy wspomagają prowadzenie ćwiczeń polskich jednostek wojskowych w rzeczywistych warunkach. Umożliwiają symulację rażenia celów oraz pozwalają na ocenę trafienia i działań taktycznych zarówno pododdziałów, jak i pojedynczego żołnierza.

Laserowe systemy szkolenia poligonowego pozwalają na doskonalenie podejmowanych działań taktycznych oraz w znacznym stopniu wpłyną na zarządzanie przydzielonymi środkami pola walki i kierowania ogniem. Oprogramowanie zawiera także narzędzia szczególnie przydatne dla ćwiczących dowództw, sztabów i zespołów. Pozyskane rozwiązanie obejmuje najnowszy system łączności oraz kontroli przebiegu i oceny ćwiczenia, które wspomogą wypracowanie decyzji oraz ocenę przeprowadzonego ćwiczenia.

[FOTORELACJA]2862[/FOTORELACJA]

Wyposażenie Kompleksowego Systemu Symulacji Pola Walki, które znajdzie swoje zastosowanie w Centrum Szkolenia Bojowego jest już testowane w Drawsku, gdzie 1 Pomorska Brygada Logistyczna od 21 do 25 listopada br. realizuje ćwiczenie taktyczne z wojskami pod kryptonimem OPAL-22. Jako prekursor wykorzystuje w swym ćwiczeniu nowe rozwiązania jakie oferuje system, zakupione przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

Ćwiczenie taktyczne z wojskami pk. OPAL-22. To sprawdzian dla pomorskich logistyków, na który przygotowywali się cały rok. To Ich najważniejsze w hierarchii ważności ćwiczeń, zaplanowanych na 2022 rok.

W ćwiczeniu biorą udział żołnierze zawodowi dowództwa 1BLog oraz wybranych batalionów bezpośrednio podległych brygadzie (1 Batalion Dowodzenia i Zabezpieczenia, 1 Batalion Logistyczny, 1 Batalion Składowania, 11 Batalion Ewakuacji Sprzętu), a także kilkuset żołnierzy rezerwy i 98 żołnierzy Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej.

Podczas ćwiczenia sprawdzana jest gotowość biorących udział batalionów bezpośrednio podległych brygadzie do realizacji zadań zgodnie z przeznaczeniem. To także możliwość zgrania żołnierzy zawodowych wzmocnionych żołnierzami Dobrowolnej ZSW i żołnierzy rezerwy jako jeden, dobrze prosperujący pododdział w warunkach zbliżonych do współczesnego pola walki.

[ZT]5909[/ZT]

Co warto podkreślić ćwiczenie należy do serii cyklicznych, planowych szkoleń defensywnych i nie ma związku z obecną sytuacją geopolityczną w regionie.

W trakcie ćwiczenia logistyków instruktorzy szwedzkiej firmy omówili techniki symulacji komputerowej z wykorzystaniem sztucznej inteligencji oraz udzielili żołnierzom Pomorskiej Jedynki instruktażu w zakresie montażu poszczególnych odbiorników i nadajników laserowych, które należało umieścić na żołnierzach oraz wybranym sprzęcie wojskowym, takim jak wozy bojowe oraz pojazdy wykorzystywane przez logistyków do zabezpieczenia wojsk operacyjnych.

Oficerowie dowództwa 1BLog wraz z dowódcą pomorskich logistyków na czele, płk. Witoldem Bartoszkiem nie tylko bacznie obserwowali przebieg ćwiczenia w terenie, ale również zostali zapoznani z urządzeniami i oprogramowaniem umożliwiającym wzajemną komunikację, współdziałanie oraz archiwizację i zobrazowanie ćwiczenia.

Zakupione systemy rozpoczynają nowy etap w metodyce ćwiczeń Sił Zbrojnych

(Oficer Prasowy 1 BLog kpt. Justyna Kwiatkowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%