Zamknij

Zawodnicy rajdów wracają na drawski poligon

10:26, 18.04.2024 Marcin Górka Aktualizacja: 10:31, 18.04.2024
Skomentuj Zdjęcia: Tomasz Jasyk [Magazyn Drawski] Zdjęcia: Tomasz Jasyk [Magazyn Drawski]

Rajd Baja Drawsko odbędzie się już w ten weekend. O Mistrzostwo Polski będą się ścigać w tym roku  najlepsi kierowcy samochodów terenowych, motocykli, quadów i pojazdów SSV.

Finałowy odcinek specjalny, który odbędzie się w sobotę, 20 kwietnia, zostanie rozegrany ku czci związanego ze Szczecinem gen. Mieczysława Boruty–Spiechowicza.

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

To efekt współpracy między organizującą rajdy Fundacją Baja Poland i szczecińskim Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej. W ubiegłym roku podczas Rajdu Niepodległości upamiętniony został gen. Aleksander Litwinowicz. W tym roku rajdowcy będą walczyć o puchary ufundowane przez dyrektora IPN na odcinku specjalnym im. gen. Mieczysława Boruty–Spiechowicza.

Finałowy odcinek specjalny Rajdu Baja Drawsko zostanie rozegrany w sobotę. W rajdzie weźmie udział kilkadziesiąt załóg i ponad setka zawodników, z udziałem najlepszych rajdowców z Polsk i z zagranicy. Wśród załóg samochodów terenowych pojadą m.in. Krzysztof Hołowczyc z Łukaszem Kurzeją w BMW X3, wśród motocyklistów udział weźmie aktualny mistrz Polski i zdobywca medalu na tegorocznym Rajdzie Dakar Bartłomiej Tabin, w pojeździe typu SSV pojadą Maciej Giemza i Rafał Marton.

Oprócz Polaków wystartują także zawodnicy z Czech, Węgier i Litwy.

Trzech motocyklistów w specjalny sposób uczci gen. Mieczysława Borutę–Spiechowicza. Z jego wizerunkami na kaskach pojadą Bartłomiej Tabin oraz ks. Marian Augustyn i Jan Ślusarczyk ze Szczecina.

[ZT]9947[/ZT]

Odcinek specjalny im. gen. Mieczysława Boruty-Spiechowicza rozpocznie się w sobotę na poligonie drawskim o godz. 13 (wtedy start motocykli i quadów) i 15:30 (start dla samochodów terenowych i pojazdów SSV). Start przy tzw. żółtej trybunie na pasie taktycznym Bucierz.

Uroczystość wręczenia pucharów zwycięzcom Rajdu odbędzie się także w sobotę o godz. 18 w Drawsku Pomorskim na placu przy ul. Toruńskiej. Puchary za zwycięstwo na odcinku im. gen. Boruty-Spiechowicza wręczy dyrektor szczecińskiego Oddziału IPN Krzysztof Męciński.

*  *  *  *

Ludwik Mieczysław Boruta-Spiechowicz

Działacz niepodległościowy, oficer 2 Brygady Legionów Polskich, uczestnik bitwy pod Rarańczą. W 1918 r. jeden z dowódców obrony Lwowa w czasie walk o niepodległość. W okresie międzywojennym oficer zawodowy Wojska Polskiego.

We wrześniu 1939 r. (Wojnie obronnej 1939 r.) dowódca Grupy Operacyjnej „Bielsko” (od 3 września GO „Boruta”). Po nieudanej próbie przebicia się pod Tomaszowem Lubelskim w kierunku Lwowa, trafił do niemieckiej niewoli, z której w cywilnym ubraniu uciekł. Dotarł do Lwowa, gdzie był jednym z twórców polskiej konspiracji niepodległościowej. Pod koniec 1939 r. został aresztowany przez NKWD.

Po zawarciu Układu Sikorski-Majski, w sierpniu 1941 r. został zwolniony z niewoli. Na wniosek gen. Andersa, dowódcy Armii Polskiej w Związku Sowieckim, mianowany dowódcą 5 Wileńskiej Dywizji Piechoty. Od marca 1942 r. był dowódcą wojsk ewakuowanych do Iranu. W 1945 r. wrócił do Polski, a od 1946 r. zamieszkał w Szczecinie - Skolwinie. Przez 20 lat prowadził gospodarstwo rolne. Przez cały ten czas był objęty intensywną inwigilacją ze strony organów bezpieczeństwa PRL. W 1964 r. wyjechał ze Szczecina i zamieszkał w Zakopanem. W okresie powojennym angażował się w niezależny od władz komunistycznych ruch kombatancki. Protestował m. in. przeciw nadaniu w 1974 r. najwyższego polskiego odznaczenia wojskowego, Krzyża Wielkiego Orderu Virtuti Militari, Leonidowi Breżniewowi.

Wyrażał swój sprzeciw także przeciw dewastacji Cmentarza Obrońców Lwowa, na którym spoczywa wielu jego podkomendnych z walk w 1918 r. Od lat 70. zaangażowany w opozycję demokratyczną, w 1981 r. wziął udział w II turze zjazdu „Solidarności”. Otrzymał odznaczenia, w tym Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyż Niepodległości z Mieczami, Krzyż Walecznych (siedmiokrotnie) i Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

 

(Marcin Górka)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%