Zamknij

Ciekawostki dnia dzisiejszego.

19:09, 14.06.2014 Aktualizacja: 06:24, 16.06.2014
Skomentuj
W roku 2014 Światowy Dzień Robienia na Drutach w Miejscach Publicznych przypada na 14 czerwca (sobota). Pomysłodawcą tego grubymi nićmi szytego święta jest Danielle Landes

Światowy Dzień Krwiodawstwa

 
Światowy Dzień Krwiodawstwa jest corocznym wydarzeniem pod egidą Światowej Organizacji Zdrowia.

14 czerwca na całym świecie obchodzi się Dzień Krwiodawstwa. Święto ma podnosić świadomość zapotrzebowania na dobrej jakości zdrową krew i uczcić honorowych dawców krwi, którzy co roku ratują setki tysięcy żyć.

Ustanowiony w 2004 Dzień Krwiodawstwa przypada na rocznicę urodzin austriackiego lekarza patologa i immunologa Karla Landsteinera. Landsteiner odkrył, że w krwinkach czerwonych występują dwa antygeny, które warunkują zjawisko zlepiania się krwinek w zetknięciu z krwinkami o odmiennej strukturze antygenowej. Dzięki temu ustaleniu wyróżnił trzy grupy krwi, za co został uhonorowany Nagrodą Nobla. Odkrycie to jest obecnie wykorzystywane do zapewnienia bezpieczeństwa transfuzji krwi.

Tegoroczna kampania zatytułowana została "Bezpieczna krew na ratowanie matek" ("Safe Blood for Saving Mothers) i ma na celu podkreślenie potrzeby terminowego dostępu do krwi w profilaktyce zgonów kobiet rodzących. Śmierć z powodu komplikacji podczas porodu jest nadal poważnym globalnym wyzwaniem. Codziennie około 800 kobiet umiera z powodu komplikacji związanych z ciążą i porodem. Prawie wszystkie te zgony mają miejsce w krajach rozwijających się.

Silne krwawienie podczas porodu i po urodzeniu dziecka jest jedną z głównych przyczyn śmierci, choroby i długotrwałej niepełnosprawności. W dużym stopniu, jest najczęstszą przyczyną śmiertelności matek i przyczynia się do ok. 34 proc. zgonów matek w Afryce, w Azji, a także 31 proc. i 21 proc. w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach.

 

  Światowy Dzień Robienia na Drutach w Miejscach Publicznych

W roku 2014 Światowy Dzień Robienia na Drutach w Miejscach Publicznych przypada na 14 czerwca (sobota). Pomysłodawcą tego grubymi nićmi szytego święta jest Danielle Landes, która w 2005 roku stwierdziła, że miłośnicy robienia na drutach powinni mieć jeden dzień, w którym będą mogli się poznać i rozwijać swoją pasję wspólnie. Tym bardziej, że robienie na drutach to zwykle czynność, której ludzie oddają się w odosobnieniu. Publiczne obchody, które odbywają się zwykle w pierwszej połowie czerwca, mają również rozwiać powszechny mit, że na drutach robią wyłącznie "babcie". Dlatego na oficjalnej stronie święta można zgłosić swój własny druciany event lub dołączyć do istniejących - na liście wszystkie strony świata: m.ni. USA, Australia, Włochy, Finlandia i RPA. Święto stało się na tyle popularne, że w 2012 roku zorganizowano już nie Dzień, ale Tydzień Robienia na Drutach w Miejscach Publicznych. Obchody nie omijają również naszego kraju - Polacy jednak organizują się "na własną rękę", najczęściej przez fora internetowe. Pierwsze formy dziergania pojawiły się już w Egipcie kilka wieków przed naszą erą, w Europie natomiast zwyczaj rozpowszechnił się pod koniec średniowiecza. Tradycyjnie jest to zajęcie, któremu oddawały się najczęściej kobiety, choć swoją przygodę z nićmi mieli (lub wciąż mają) np. Charles Dickens, Ryan Gosling czy George Lucas. Robienie na drutach dla innych często kojarzone jest z wyrazem głębokiej troski i zaangażowania - uszycie na przykład swetra zajmuje nieraz wiele tygodni. Korzyści jednak dotyczą obu stron - badania wykazały, że rytmiczny i powtarzalny charakter robienia na drutach pomaga zredukować stres oraz obniżyć ciśnienie. Co więcej, podczas dziergania wytwarzają się hormony dobrego samopoczucia, czyli serotonina i dopamina.

INFO

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%