Zamknij

Z cyklu Porady z Poradni - Czy warto uczyć dzieci pisać?

16:45, 18.10.2021 Powiat Drawski Aktualizacja: 08:38, 29.11.2021
Skomentuj
Zdjęcie Artykułu Czy warto męczyć dzieci nauką pisania skoro w życiu dorosłym korzystamy z klawiatury, piszemy smsy i maileCzy warto męczyć dzieci nauką pisania skoro w życiu dorosłym korzystamy z klawiatury, piszemy smsy i maile? Czy pisanie odręczne nie jest przypadkiem umiejętnością niepotrzebną, przestarzałą? Co właściwie mamy z umiejętności odręcznego pisania?

Wyniki eksperymentów przeprowadzonych przez neurologów i psychologów wskazują na dwa obszary, które ucierpiałyby na porzuceniu nauki ręcznego pisania. Pierwszy to pamięć, drugi to kreatywność.

Pisanie odręczne:
1) Poprawia koncentrację, orientację przestrzenną i umiejętność syntetyzowania danych. Robiąc notatki ułatwiamy informacji przedostanie się z pamięci roboczej do pamięci długotrwałej. Zapisując wybieramy wiadomości istotne, przestawiamy się z biernego odbiorcy na aktywnego słuchacza.
2) Wspomaga naukę czytania i ortografii. Dzieci, które piszą odręcznie, szybciej i łatwiej opanowują umiejętność czytania i zasady ortografii. Pomyśl o sobie - kiedy robisz więcej błędów? Gdy stukasz w klawiaturę, czy gdy piszesz odręcznie? Niektórzy dorośli, jak nie pamiętają, czy dany wyraz napisać przez np. "rz" czy "ż" zapisują obie formy odręcznie i to pomaga im wybrać poprawną wersję.
3) Wspiera rozwój sprawności manualnej oraz precyzji ruchów. Sprawność manualna i precyzja ruchów są niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecka. To dzięki nim, jako dorośli, jesteśmy w stanie wykonywać zadania wymagające dokładności i staranności. Oprócz pisania rozwój sprawności manualnej wspiera też rysowanie i wycinanie nożyczkami.
4) Pomaga kształtować charakter. Pisanie odręczne nie jest łatwe. Wymaga wielokrotnych ćwiczeń. Pisząc dzieci uczą się, że w swoje działania muszą włożyć wysiłek, pracę, zaangażować się. Ćwiczymy dyscyplinę wewnętrzną i wytrwałość, które tak istotne są przez całe życie.



5) Uczy ponoszenia konsekwencji. Na komputerze łatwo wcisnąć "backspace" i usunąć błąd. Z papieru jest to dużo trudniejsze. Oczywiście można użyć korektora lub wymazać tusz, ale zawsze jakiś ślad pozostaje. I to jest dobre. Robiąc błąd, dziecko widzi, że może go poprawić, ale uczy się też, że każdy błąd pociąga konsekwencje (skreślenie, plama korektora itp.). Ta świadomość rozciąga się na inne obszary jego życia i wspiera kształtowanie postawy brania odpowiedzialności za swoje działania.
6) Wspiera naukę matematyki. Laura Dinehart i Louis Manfra z Uniwersytetu na Florydzie przeprowadziły badania, w których wzięło udział 3234 dzieci. Okazało się, że dzieci, które w zerówce ćwiczyły pisanie odręczne, gdy były w drugiej klasie szkoły podstawowej, lepiej radziły sobie z czytaniem i matematyką. Ważne było, że dzieci uczyły się odręcznego pisania, a nie to jak im to wychodziło. Inaczej mówiąc estetyka czy czytelność nie miały znaczenia, istotne było samo ćwiczenie.
7) Daje więcej możliwości w dorosłym życiu. Jeżeli Twoje dziecko opanuje umiejętność pisania odręcznego przyda mu się ona w dorosłości. W jaki sposób? Będzie miało możliwość wyboru. Gdy zabraknie prądu lub padnie bateria w urządzeniu mobilnym, będzie w stanie zapisać swoje myśli na kartce, zamiast na tablecie czy telefonie.





(Powiat Drawski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%