Zamknij
REKLAMA

Z cyklu Porady z Poradni - Jesiennie zabawy

15.17, 28.11.2021 Powiat Drawski Aktualizacja: 15.38, 28.11.2021
Skomentuj
REKLAMA
Kiedy kończy się lato i rozpoczyna jesień, wielu rodziców zastanawia się, jak uatrakcyjnić swoim pociechom coraz chłodniejsze i niejednokrotnie deszczowe dni.Kiedy kończy się lato i rozpoczyna jesień, wielu rodziców zastanawia się, jak uatrakcyjnić swoim pociechom coraz chłodniejsze i niejednokrotnie deszczowe dni.

W okresie jesiennym o nudę nietrudno, dlatego warto zawczasu przygotować sobie propozycje wspólnych zabaw. Pozwoli to oderwać najmłodszych od telewizorów i komputerów, pobudzić ich wyobraźnię, a nawet nauczyć nowych umiejętności.

W co bawić się z dziećmi jesienią?
Dzieci uwielbiają zabawy z rodzicami. Pomimo wielu obowiązków, m.in. służbowych, warto więc poświęcać im czas codziennie, zwłaszcza jesienią, kiedy pogoda często nie dopisuje, a jedną z niewielu rozrywek stają się urządzenia elektroniczne. Wspólna zabawa zapewnia dzieciom mnóstwo korzyści: dodaje pewności siebie, rozładowuje napięcie, pogłębia więzi, pomaga się rozwijać.

Zabawy w domu
Jeśli pogoda nie sprzyja zabawom na dworze, trzeba jakoś zorganizować dziecku czas w domu. Możliwości jest mnóstwo i warto wybierać takie jesienne zabawy, które jednocześnie sprawią pociesze radość, a z drugiej strony czegoś ją nauczą. Co robić z dzieckiem, gdy pada deszcz?
1) Lepienie z plasteliny - doskonała zabawa, która rozwija zdolności manualne dziecka i pobudza jego kreatywność. Lepić można różnego rodzaju stworki czy ludziki, zarówno płaskie, jak i przestrzenne. Można skorzystać także z tzw. inteligentnej plasteliny, która przypomina tradycyjną, ale jest bardziej rozciągliwa, a nawet odbija się jak piłeczka.
2) Malowanie - kolejna bardzo kreatywna zabawa dla dzieci. Jak ją urozmaicić? Świetnym rozwiązaniem jest zaproponowanie pociesze malowania na materiale, np. na bawełnianej poszewce, za pomocą specjalnych farb i mazaków.
3) Gotowanie - wspólne gotowanie nie tylko zapewni rozrywkę, ale też nauczy dzieci praktycznych umiejętności. Warto razem przygotować ciasteczka o różnych ciekawych kształtach czy pyszne babeczki. Dekorowanie wypieków to także duża frajda!
4) Przebieranie się - gotowe kostiumy ze sklepu to przeżytek! O wiele lepiej zorganizować w domu mini pracownię krawiecką i razem z dzieckiem przygotować mu wymarzone ubranie. W okamgnieniu może powstać długa peleryna, wymyślna czapka czy inne finezyjne elementy garderoby.
5) Kalambury - wystarczy blok i mazak do pisania. Część haseł można także pokazywać, a nie tylko rysować. Mogą to być tytuły bajek, postaci w nich występujące czy przedmioty codziennego użytku.
6) Kasztanowe ludziki - jeśli rodzic zastanawia się, w co bawić się z dziećmi jesienią, powinien zacząć od spaceru z nimi do parku, by później, kiedy za oknem pada deszcz, móc usiąść przy stole i razem z pociechami tworzyć kasztanowe ludziki czy zwierzątka.
W tym celu przydadzą się także zapałki lub wykałaczki, łupiny po kasztanach, żołędzie, bibuła, kolorowy papier.

Zabawy na dworze
W okresie jesiennym bez wątpienia nie trzeba wyłącznie siedzieć w domu. Jeśli tylko nie pada, dobrze jest zabrać dziecko do ogrodu czy na spacer na świeże powietrze. Wystarczy jedynie dobrze się ubrać! Jakie jesienne zabawy można realizować z dzieckiem na dworze?
Dobrze sprawdzą się: szukanie skarbów, gra w klasy, skakanie na skakance, puszczanie łódek na kałużach, zbieranie kasztanów, zabawa w chowanego, ogrodowy tor przeszkód itp.

Zdjęcie: pixabay(Powiat Drawski)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%