Zamknij
REKLAMA

Z cyklu Porady z Poradni - Nawadnianie organizmu

08.22, 19.07.2021 Powiat Drawski Aktualizacja: 08.29, 19.07.2021
Skomentuj
REKLAMA
Latem podczas upałów bardzo ważne jest nawadnianie organizmu, ponieważ składa się on w większości z wody. Procentowa zawartość wody w organizmie człowieka waha się w zależności od płci i wieku, ale nie zmienia to faktu, że woda stanowi główny i najważniejszy składnik ludzkiego ciała.Latem podczas upałów bardzo ważne jest nawadnianie organizmu, ponieważ składa się on w większości z wody. Procentowa zawartość wody w organizmie człowieka waha się w zależności od płci i wieku, ale nie zmienia to faktu, że woda stanowi główny i najważniejszy składnik ludzkiego ciała.

Zgodnie z zaleceniami dietetyków osoba dorosła powinna dostarczać do organizmu ok. 2,5 litra płynów dziennie. W przypadku dzieci według zaleceń Instytutu Żywności i Żywienia dziecko powinno wypijać (zarówno w napojach, jak i w pożywieniu), następujące ilości wody:

Dzieci:
- 1-3 lat: 1250 ml
- 4-6 lat: 1600 ml
- 7-10 lat: 1750 ml

Chłopcy:
- 10-12 lat: 2100 ml
- 13-15 lat: 2350 ml
- 16-18 lat: 2500 ml

Dziewczęta:
- 10-12 lat: 1900 ml
- 13-15 lat: 1950 ml
- 16-18 lat: 2000 ml

Przy podawaniu dziecku wody powinniśmy zwrócić uwagę także na to, czy dziecko jest aktywne fizycznie. Dzieci, które dużo się ruszają, uprawiają sport, powinny spożywać wody więcej. Mali sportowcy nie tylko ze względu na to, że tracą więcej wody z potem, potrzebują jej większych ilości, lecz także dlatego, że dzięki niej mają większą wytrzymałość organizmu i siłę do ćwiczeń oraz jego regeneracji.Wraz z płynami organizm traci również cenne dla zdrowia mikro i makroelementy, co w konsekwencji prowadzi do zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej.

Dlatego latem ważne jest również zwrócenie uwagi na to, czy pijemy i co pijemy.

Oprócz wody warto pić różnego rodzaju soki owocowo-warzywne, które nie tylko nawadniają, ale również są bogate w substancje mineralne, odżywcze i bioaktywne.
Na szczególne wyróżnienie zasługuje sok pomidorowy, który jest źródłem cennych składników odżywczych. Znajdziemy w nim magnez, potas, fosfor, witaminę C, witaminę B6, beta-karoten, witaminę E oraz witaminę K. Sok pomidorowy jest również bogaty w błonnik, dzięki czemu nie tylko dostarcza organizmowi płynów, ale także może stanowić znakomite dopełnienie posiłków.

Zatem pamiętajmy o odpowiednim nawadnianiu naszych dzieci i samych siebie.(Powiat Drawski)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%