Zamknij
REKLAMA

Urodziny Drawska Pomorskiego

09.53, 09.03.2020 Urząd Miejski w Drawsku Pomorskim Aktualizacja: 10.16, 07.04.2020
REKLAMA
W tym roku przypada 723. rocznica nadania Drawsku Pomorskiemu praw miejskich. Historyczną datą, która zmieniła oblicze miasta, jest 8 marca 1297 roku. Wtedy to margrabiowie brandenburscy Otto IV i Konrad I nadali Drawsku prawa miejskie i przekazali je we władanie Arnoldowi von der Goltz.W tym roku przypada 723. rocznica nadania Drawsku Pomorskiemu praw miejskich. Historyczną datą, która zmieniła oblicze miasta, jest 8 marca 1297 roku. Wtedy to margrabiowie brandenburscy Otto IV i Konrad I nadali Drawsku prawa miejskie i przekazali je we władanie Arnoldowi von der Goltz.

Dokument podpisany w Prenzlau jasno określał warunki lokacji oraz stan gospodarczo-społeczny ówczesnego Drawska, a w mieście zaczęły obowiązywać zasady prawa magdeburskiego. Od tego momentu, aż po dzień dzisiejszy Drawsko Pomorskie nieprzerwanie jest miastem.

Akt założycielski miasta Drawsko Pomorskie z dnia 8.03.1297

"W roku pańskim 1297 w Prenzlau.
Otto i Konrad, z bożej łaski margrabiowie brandenburscy i landsberdzcy, i my, Johan i Otto, margrabiowie, synowie Konrada, pana tej marchii, obwieszczają wszystkim chrześcijanom, do których zaliczają się tu obecni oraz tym, którzy to oświadczenie przeczytają.

Ponieważ wszystko przemija, jeśli nie zostanie uwiecznione przez ustne lub pisemne świadectwo, powtarzamy i potwierdzamy przez świadczenie tu obecnych, że przekazujemy czcigodnemu Arnoldowi von der Goltz, wójtowi z Drawska, jak również jego braciom, Konradowi i Johannesowi naszą gminę Drawsko ze wszystkim co do niej należy, tak jak to niniejszym opisujemy, w posiadane.

Przekazujemy wymienionej gminie prawo brandenburskie. Do tego graniczące z nią 200 odjąć 16 włók (1 włóka = 17 ha). Z tych ziem mieszkańcy otrzymują 50 włók na lewo od Drawy, do własnego użytku. Pozostałe włóki po prawej stronie Drawy gmina powinna zachować na cele rolnicze, poza czterema włókami, które podarowaliśmy kościołowi tej gminy. Wójt, jego bracia i dziedzice otrzymują 10 włók do własnego użytku, wolne od podatku, jako własność. Po czasie wolnym od danin, miasto musi płacić za każdą włókę pół srebrnego grosza.

Od tych wpływów wójt zatrzymuje trzecią część jak również jedną trzecią zatrzymuje z terenów poza miastem i z wpływów z sądu. Wójtowi należy się także dzierżawa młyna wraz z jazem na Drawie; jemu i jego dzieciom obdarzonym prawnym tytułem feudalnym i wolnym od podatków. Miasto może korzystać z rynku, budynków, z punktu kontroli mięsa, z jatek i piekarni. Również chcemy, aby dochody i majątek położony za miastem należał do gminy.

Przekazujemy miastu poza tym następujące jeziora z prawem do połowów: Lubesow (Lubie), Wee (Okra?), i Tzapell (Czaple) i ich dopływy od jeziora Tapell (Czaple) do jeziora Welsen (Wilże) wraz z Melen (Bagnem Mieleńskim) i jeziorem Grellene (Jelenim). Poza tym przekazujemy gminie bagna Manhagen powyżej miasta, nad Drawą położone, w górę jej biegu aż do granicy wsi Dalewo, a te bagna nigdy nie będą mogły być zmniejszone przez naszych urzędników. Miasto powinno zostać wolne od podatków i danin mieszkańców, jak również okazyjnie trudniący się handlem nowo przybyli. Jeśli nie ma śniegu, mieszkańcy i ich goście mogą bez obawy polować na zające. Ulice i porządek utrzymują mieszkańcy miasta wedle upodobania.

Aby łaska tego daru przez nas i naszych następców i dziedziców w przyszłości nie zmieniona została, rozkazujemy, aby ten list został przez świadków zapisany i naszą pieczęcią opatrzony. Tak się stało w roku pańskim 1297 w obecności Wernera von Schwannenberg, Friedricha von Eickstedt, Hasso i Ludolfa, braci von Wedel, rycerza Burkharda von Lockstedt i naszego notariusza Thiedemanna, który zapisał w Prenzlau, szóstego dnia przed piątą niedzielą przed Wielkanocą."
(Urząd Miejski w Drawsku Pomorskim)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%