Wcześniej informowano o spotkaniach Nawrockiego z Sekretarzem Stanu Marco Rubio, Przewodniczącym Komisji Sądownictwa Izby Reprezentantów Jimem Jordanem, oraz Spikerem Izby Reprezentantów Mike'iem Johnsonem. Nawrocki spotkał się również z szefową gabinetu Donalda Trumpa, Susie Wiles oraz Sekretarzem ds. zdrowia Robertem Kennedym.
Jak poinformował Karol Nawrocki 'Była to możliwość do zaprezentowania wielu ważnym osobom, jak ja patrzę na relacje międzynarodowe, na rolę Polski i na relacje Polski ze Stanami Zjednoczonymi".
Michał Rachoń poinformował na platformie X, że rozmawiał z Nawrockim po spotkaniu z Donaldem Trumpem. Zapytany o to, co powiedział mu Trump, Nawrocki odpowiedział:
"You will win!" (Zwyciężysz!)
Great meeting with @POTUS. It was an honour to discuss the bright future of Poland-U.S. relations. https://t.co/FTM2Yrxgl6
— Karol Nawrocki (@NawrockiKn) May 2, 2025
Obywatelski kandydat na prezydenta Karol Nawrocki przebywa z wizytą w Stanach Zjednoczonych, gdzie bierze udział w szeregu spotkań. W czwartek pojawił się w ogrodzie różanym Białego Domu jako gość Narodowego Dnia Modlitwy – wydarzenia, które co roku gromadzi liderów religijnych, politycznych i społecznych z całego kraju.
Po wystąpieniu prezydenta Donalda Trumpa Nawrocki odbył rozmowy ze spikerem Izby Reprezentantów Mikem Johnsonem, sekretarzem stanu Marco Rubio, sekretarzem zdrowia Robertem Kennedym, szefem personelu Białego Domu Susie Wiles, szefem komisji sądownictwa Jimem Jordanem oraz kongresmenami. Tematem rozmów było bezpieczeństwo regionalne, obecność wojsk USA w Polsce oraz współpraca strategiczna między Warszawą a Waszyngtonem.
Następnie kandydat zabrał głos na specjalnej konferencji prasowej zorganizowanej na terenie Białego Domu.
Nawrocki stawia jasno sprawę współpracy polsko-amerykańskiej:
„Polska dzisiaj, drodzy państwo, potrzebuje pewności, że przyszły prezydent państwa polskiego zadba o relacje polsko-amerykańskie, bowiem rząd polski na czele z Donaldem Tuskiem doprowadził te relacje do ciężkiej sytuacji, co pobrzmiewa także i pobrzmiewało podczas mojej wizyty w Białym Domu”
Kandydat mówił też o priorytetach dla polskiej armii i sile sojuszu z USA:
„Najważniejsze jest oczywiście, abyśmy budowali potencjał naszych sił zbrojnych. Dopiero wówczas będziemy silni, gdy zbudujemy nasz potencjał sił zbrojnych i zrealizujemy amerykańskie kontrakty, a także zbudujemy co najmniej trzystutysięczną armię”
Zwrócił uwagę na potrzebę nowych inwestycji:
„Jesteśmy bardzo ważnym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych i w zakresie technologii, inwestycji, naszych planów rozwoju, postępu Rzeczpospolitej, chcielibyśmy być oczywiście w pierwszej kategorii państw”
Zdaniem Nawrockiego Amerykanie z zainteresowaniem śledzą wybory prezydenckie w Polsce:
„Odniosłem też wrażenie, że wybory w Polsce są ważne dla gospodarzy, z którymi się spotkałem, dla polityków, z którymi się spotkałem, i śledzą te wybory z wielkim zainteresowaniem”
Amerykańscy politycy w rozmowach poruszyli też temat ataku władzy Tuska na Telewizję Republika i wolność słowa w Polsce:
„Słyszałem głosy, w których i właściwie były to zadawane do mnie pytania w kontekście samych wyborów prezydenckich w odniesieniu i do subwencji z jednej strony, ale z drugiej strony ograniczania wolności polskich mediów. Docierają do Białego Domu informacje, te ataki na Telewizję Republika, to, że te wybory są po prostu nieuczciwe. Ja ze zdziwieniem muszę przyznać, że słuchałem tych głosów. To podnosili kongresmeni i ludzie, z którymi rozmawiałem, czyli te informacje docierają do Białego Domu”
- powiedział Karol Nawrocki.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz