Zamknij
,
13 lutego 1368 W Drawsku Pomorskim zawarto układ na mocy którego do Polski przyłączone zostały należące wcześniej do Marchii Brandenburskiej Czaplinek i Drahim oraz część ziemi wałeckiej
,
Materiał wideo dostępny na: https://wideo.pap.pl/pap-media,101/stargard-odswiezone-gotyckie-sklepienia-i-sredniowieczne-freski-kaplic-kolegiaty,78965 oraz w wersji surowej (do edycji): https://wideo.pap.pl/pap-media,101/stargard-odswiezone-gotyckie-sklepienia-i-sredniowieczne-freski-kaplic-kolegiaty,78966
,
Dzwon zwany Jan Maria znajdujący się na wieży kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Stargardzie powstał w 1464 r. Przez stulecia jego dźwięk wskazywał pory dnia, informował o uroczystościach, ostrzegał przez niebezpieczeństwami. Przez ostatnie dziesięciolecia dzwon milczał.
,
Moneta została wykopana na polu w okolicy Kamienia Pomorskiego (woj. zachodniopomorskie) przez jednego z mieszkańców Rewala. Znaleziono ją na głębokości kilku centymetrów w warstwie ornej. Moneta charakteryzuje się prostokątnym kształtem, otworem w środku i inskrypcją. Monety tego typu były używane zarówno w handlu wewnętrznym, jak i międzynarodowym.
,
"Ten karabin ma mało profesjonalny wygląd i to uśpiło naszą czujność" – przyznał w rozmowie z PAP Piotr Piwowarczyk z Fortu Gerharda w Świnoujściu. "Volkssturmgewehr to jedna ostatnich niemieckich Wunderwaffe II wojny światowej i prawdziwy unikat na świecie. W muzeach i kolekcjach zachowało się nie więcej niż kilkadziesiąt sztuk. W Polsce to najprawdopodobniej jedyny egzemplarz tej broni” – podkreślił Piwowarczyk.
,
W dniach 11–13 września 2024 roku odbywała się kolejna, trzynasta edycja Rajdu Szlakiem Ewakuacji Jeńców Oflagu II D.
,
Dzięki uprzejmości Pani Joanny, do zbiorów Działu Regionalnego drawskiej Biblioteki trafiły niedawno dwie interesujące ozdoby ścienne zawierające motywy z Dramburga.
,
Monety z 1929 roku, mnóstwo guzików z różnych stron świata, klamry z pasów oraz nieśmiertelniki i wyjątkowy niezbędnik wydobyli dziś miłośnicy historii ze stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego "Misericordia".
,
Kolejnym interesującym obiektem, który znajduje się w zbiorach Działu Regionalnego Biblioteki w Drawsku Pomorskim jest przedwojenne prawo jazdy (niem. Führerschein) należące do Anny Mathildy Schulz
,
Jednym z bardziej niezwykłych obiektów, które można oglądać w Izbie Regionalnej Biblioteki w Drawsku Pomorskim jest bilet kinowy z 1945 roku, który umożliwiał obejrzenie filmu w Kinie Capitol, które funkcjonowało w Dramburgu w latach 1931-1945.
,
W nocy z 3 na 4 marca 1945 r. 4 dywizja piechoty im. Jana Kilińskiego gen. brygady Bolesława Kieniewicza (1 Armii Wojska Polskiego) we współdziałaniu z radziecką 364 dywizją piechoty 3 armii uderzeniowej oraz 19 brygadą piechoty zmotoryzowanej 1 armii pancernej gwardii (1 Front Białoruski) rozpoczęły walki o Drawsko.
,
W tym roku przypada 723. rocznica nadania Drawsku Pomorskiemu praw miejskich. Historyczną datą, która zmieniła oblicze miasta, jest 8 marca 1297 roku. Wtedy to margrabiowie brandenburscy Otto IV i Konrad I nadali Drawsku prawa miejskie i przekazali je we władanie Arnoldowi von der Goltz.
,
W lutym i marcu 1945 roku Pomorze Zachodnie stało się widownią jednej z najbardziej krwawych i zaciekłych bitew II wojny światowej.
,
W czasie II wojny światowej w jeziorze Drawsko praktycznie nikt nie łowił ryb. Co z tego wyniknęło? 19-to kilogramowy szczupak!
,
O tym, że na własnym podwórku można natknąć się na ciekawe znalezisko o historycznej wartości przekonał się niedawno mieszkaniec Drawska Pomorskiego.