Zamknij

Ciekawe dziś obchodzimy świeta

05:27, 01.06.2014 Aktualizacja: 17:30, 05.06.2017
Skomentuj
Międzynarodowy Dzień Dziecka ma swoje początki w Światowej Konferencji na Rzecz Dobra Dzieci, która odbyła się w Genewie (Szwajcaria) w 1925 r. Nie jest jasne, dlaczego obchody tego święta wyznaczono na 1 czerwca.

Dzień Dziecka

Międzynarodowy Dzień Dziecka ma swoje początki w Światowej Konferencji na Rzecz Dobra Dzieci, która odbyła się w Genewie (Szwajcaria) w 1925 r. Nie jest jasne, dlaczego obchody tego święta wyznaczono na 1 czerwca. W Polsce święto dzieci obchodzone jest 1 czerwca począwszy od 1952 r. Inicjatorem tego święta była organizacja The International Union for Protection of Childhood, która za cel obrała sobie zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata. Obecnie Dzień Dziecka obchodzony jest w ponad 100 państwach świata. Oprócz Dnia Dziecka obchodzonego 1 czerwca każdego roku jest także Powszechny Dzień Dzieci ustanowiony świętem przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1954 r., aby zachęcić wszystkie kraje świata do jego celebrowania poprzez inicjację specjalnych akcji na rzecz dobra dzieci. Wspomniany Dzień Dziecka obchodzony jest 20 listopada każdego roku w rocznicę ustanowienia Deklaracji Praw Dziecka (ang. Declaration of the Rights of the Child). Nie we wszystkich krajach święto obchodzone jest 1 czerwca, np. w Brazylii Dzień Dziecka obchodzony jest 12 października, w Australii w pierwszą sobotę lipca każdego roku. Niezależnie od daty, jest to okazja do organizowania specjalnych akcji, koncertów i zabaw w szkołach i instytucjach uświetniających dla uświetnienia tego dnia. Dla rodziców to okazja na spędzenie dodatkowego czasu ze swoimi dziećmi, składania im życzeń z okazji Dnia Dziecka oraz obdarowania swoich pociech prezentami (np. słodyczami). Jednak najlepszym prezentem dla każdego dziecka jest przede wszystkim miłość, troska i zainteresowanie ze strony jego rodziców.

 

 

 

Dzień bez Alkoholu

Święto ustanowione przez rząd RP w 2006 roku, obchodzone w Polsce w Dzień Dziecka. Zgodnie z zapisem w ustawie, w dzień ten zachęca się do "podjęcia wszelkich działań zmierzających do ograniczenia spożycia napojów alkoholowych oraz zmniejszenia dostępności do alkoholu". Inne rodzime inicjatywy mające na celu walkę z alkoholizmem i promowanie abstynencji to sierpień jako miesiąc trzeźwości oraz Dzień Trzeźwości obchodzony w poniedziałek poprzedzający Wielkanoc. Trudno polemizować z zasadnością tych akcji. Szacuje się, że blisko 5 milionów Polaków nadużywa alkoholu, a nawet 900 tysięcy jest uzależnionych i wymaga specjalistycznego leczenia. Prawdziwe społeczne spustoszenie sieje alkohol w rękach młodych ludzi - alkoholowa inicjacja następuje u młodzieży coraz wcześniej. Z roku na rok zmienia się jednak kultura i struktura picia. Podczas gdy jeszcze kilkadziesiąt lat temu znakomitą większością wypijanego przez Polaków alkoholu była wódka, dziś najpopularniejszym trunkiem jest piwo. Stopniowo, acz powoli rośnie również spożycie wina, co może sygnalizować przemiany w świadomości społecznej Polaków i ich stosunku do alkoholu. Trudno jednak mówić o sukcesie, skoro każdego roku na świecie mamy do czynienia z zatrważającą liczbą 2,5 miliona zgonów spowodowanych przez alkohol.

Wniebowstąpienie

Święto ruchome, tradycyjnie w chrześcijaństwie obchodzone w czwartek 40 dni po Wielkanocy. W Polsce jednak, od 2004 roku na mocy dekretu watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przypada w VII Niedzielę Wielkanocną. Święto Wniebowstąpienia Pańskiego upamiętnia zwieńczenie życia Chrystusa na ziemi, który po zmartwychwstaniu wstąpił do nieba, by "zasiąść po prawicy Ojca". Jak podają Dzieje Apostolskie św. Łukasza, akt wniebowstąpienia dokonał się na oczach apostołów na Górze Oliwnej. Jezus zapowiadał jednak swoje odejście już w czasie Ostatniej Wieczerzy. Święto jest uroczystością radosną, ponieważ zwiastuje ponowne przyjście Pana, na które przygotowują się wszyscy chrześcijanie. Pismo Święte mówi tylko o dwóch innych postaciach, oprócz Jezusa, które wraz z ciałem zostały wzięte do nieba. Byli to: Henoch, który miał żyć w tak wielkiej przyjaźni z Bogiem, że ten zabrał go od razu do siebie, oraz Eliasz, jeden z proroków Starego Testamentu. Należy przy tym zauważyć, że istnieje różnica między wniebowstąpieniem i wniebowzięciem. To pierwsze, którego dokonał Jezus, nastąpiło za sprawą jego własnej mocy. Z kolei Henoch, Elizasz, a zgodnie z dogmatem kościelnym także matka Jezusa, Maryja, zostali wzięci do nieba przez Boga. Wniebowstąpienie Maryi Panny jest odrębnym świętem, obchodzonym 15 sierpnia i jest to dzień wolny od pracy. Niemniej w Piśmie Świętym nie ma żadnej wzmianki o wniebowzięciu Matki Boskiej.

 

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%