Zamknij

Podwójne święto.

07:41, 15.08.2014 Aktualizacja: 12:55, 15.08.2020
Skomentuj
Dziś mamy podwójną radość i powody do świętowania ponieważ świętujemy dziś Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny oraz Święto Wojska Polskiego.

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny.

Święto kościelne, obchodzone 15 sierpnia, a zarazem dzień ustawowo wolny od pracy. Dzień ten upamiętnia wzięcie ciała i duszy Maryi do nieba po jej śmierci.
Jest to dogmat uznawany w kościele katolickim, w Piśmie Świętym nie ma wzmianek o tym wydarzeniu.

Oficjalne wpisanie go do konstytucji apostolskiej miało miejsce w 1950 roku. Tradycja obchodów sięga jednak już V wieku. Jako że w wielu krajach europejskich czci się Maryję jako patronkę ziemi i roślinności, dzień 15 sierpnia nazywany jest w Polsce często Świętem Matki Boskiej Zielnej (a w Czechach - Korzennej). Stąd dawniej bardzo popularny, obrzędem było błogosławienie wiązanek kwiatów, które następnie pozostawione wśród upraw miały zapewnić pomyślne żniwa w nadchodzącym lecie.

Co roku najważniejsze uroczystości kościelne organizowane w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie odbywają się inscenizacje wniebowzięcia.
W kościele katolickim, zwłaszcza w Polsce, kult maryjny jest bardzo żywy. Dlatego wiele osób z całego kraju na początku sierpnia wybiera się również w pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę - by dotrzeć do celu właśnie na obchody 15 sierpnia.
Cerkiew prawosławna obchodzi podobne święto pod nazwą Zaśnięcia Bogurodzicy. Z kolei protestanci sprzeciwiają się jakimkolwiek uroczystościom, powołując się na całkowity brak informacji o tym wydarzeniu w Piśmie Świętym.

Od 1992 roku święto Wniebowzięcia zbiega się ze Świętem Wojska Polskiego.

 

 

Święto Wojska Polskiego.

Obchodzone od 1992 roku na pamiątkę bitwy warszawskiej z 1920 roku, zwanej również "cudem nad Wisłą", kiedy to wojska polskie rozgromiły bolszewików, zatrzymując ich ekspansję na zachód.

Zwycięstwo nad Armią Czerwoną pozwoliło również zachować uzyskaną w 1918 roku niepodległość.

W czasach II Rzeczpospolitej 15 sierpnia obchodzono Dzień Żołnierza, następnie w PRL-u ustanowiono 12 października Dzień Wojska Polskiego, w celu upamiętnienia bitwy pod Lenino. Dopiero po upadku komunizmu rząd polski oficjalnie ustanowił Święto Wojska Polskiego.

Jest to dzień ustawowo wolny od pracy, jako że zbiega się z kościelnym świętem Wniebowzięcia Matki Bożej.

Oficjalne uroczystości odbywają się w stolicy przed Grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie odprawiana jest honorowa zmiana warty.

Od kilku lat na ulicach Warszawy organizowana jest również wielka defilada wojskowa z udziałem wielu żołnierzy i ciężkiego sprzętu bojowego.
W przemarszu uczestniczy również prezydent jako Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP. Polska Armia liczy obecnie około 100 tysięcy żołnierzy.
Jej struktury ulegają stopniowej modernizacji - od 2009 roku nie obowiązuje już przymusowy pobór do wojska, armia została uzawodowiona.
Z roku na rok zwiększa się również budżet Ministerstwa Obrony Narodowej, a wojska operacyjne stale biorą udział w misjach NATO i ONZ.

 

 

INFO FOTO

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%